Grejpfrut owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze grejpfruta

Grejpfrut wciąż pozostaje w cieniu popularnych pomarańczy. Dzieje się tak zapewne ze względu na charakterystyczny słodko-kwaśno-gorzki smak grejpfruta, który nie wszystkim przypada do gustu. Jednakże z racji tego, że owoc te zawiera mnóstwo korzystnych dla zdrowia właściwości, warto go włączyć do diety. Pochodzący z ciepłych krajów grejpfrut  nie tylko pomaga nam schudnąć i poprawić wygląd skóry, lecz także obniża poziom cholesterolu, ochroni serce i oczyszcza wątrobę. Z kolei aromaterapia z wykorzystaniem grejpfrutowego olejku uspokoi nasz umysł i pomoże zwalczyć codzienny stres.Grejpfrut, to popularny składnik diet odchudzających. Źródło: Jacob Lund/ShutterstockGrejpfrut, to popularny składnik diet odchudzających. Źródło: Jacob Lund/Shutterstock
 1. Grejpfrut - żółty, zielony czy czerwony?
 2. Domowa hodowla grejpfrutów
 3. Grejpfrut to owoc z Raju
 4. Grejpfrut - witaminy i wartości odżywcze
 5. Nigdy nie popijaj leków sokiem z grejpfruta!
 6. Ochronne właściwości rajskiego grejpfruta
 7. Grejpfrut jako sposób na oczyszczanie wątroby
 8. Grejpfrutowa aromaterapia
 9. Grejpfrut zapewni nam jędrne ciało, mocne włosy i świeżą cerę
 10. Grejpfrut idealny
 11. Oswajanie grejpfruta
Grejpfrut (Citrus paradisi) stanowi gatunek wiecznie zielonej rośliny należącej do rodziny rutowatych. Jest on prawdopodobnie mieszanką pomarańczy olbrzymiej z pomarańczą chińską. Jego owoce, znane ze słodko-gorzko-kwaśnego smaku, rosną na osiągających 15 m wysokości drzewach, których liście są lśniące i owalne, zaś średniej wielkości kwiaty mają barwę białą.
Skąd ten gorzki smak?
Charakterystyczny gorzkawy smak nadaje grejpfrutowi naringina – flawonoid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym i antyseptycznym.
Kulista jagoda o masie mogącej sięgać nawet 500 g i średnicy 15 cm to powszechnie znany owoc grejpfruta. Jego skórka jest dość cienka, a jadalny, soczysty miąższ może przybierać odcień jasnożółty, różowy lub czerwony. Charakterystyczny gorzkawy smak nadaje grejpfrutowi naringina – flawonoid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym i antyseptycznym. Znajduje się on zarówno w miąższu, jak i w albedo, czyli białej błonce owocu. W Europie i w Ameryce grejpfrut jest bardzo popularnym cytrusem. Jego liczne uprawy można znaleźć głównie w rejonie Morza Karaibskiego i w krajach rozmieszczonych w gorącej strefie podzwrotnikowej.

Grejpfrut - żółty, zielony czy czerwony?


Na świecie występują trzy odmiany grejpfrutów – żółta, zielona i czerwona. Mogą być nasienne lub beznasienne. Na gałęziach owoce są osadzone gronami – po kilka sztuk w każdym. Różnią się one między sobą nie tylko kolorem i smakiem, lecz także właściwościami. Najbardziej gorzka i kwaśna, a co za tym idzie najmniej smaczna, czerwona wersja grejpfruta jest… najzdrowsza! Zawiera mnóstwo karotenoidów, likopenu i witaminy C. Pozostałe odmiany – żółta i - najsłodsza – zielona - mają tych substancji dużo mniej. Decydując się na zakup konkretnego rodzaju tego owocu musimy zatem wybierać pomiędzy przyjemnymi dla podniebienia walorami smakowymi a dobroczynnym wpływem na nasze zdrowie.
Rajski owoc
Łacińska nazwa grejpfruta brzmi Citrus paradisi, co znaczy „rajski owoc”. Wielu badaczy Biblii uważa, że to właśnie ów cytrus, a nie jabłko, był przyczyną grzechu pierworodnego.
Co ciekawe, grejpfruty są w Europie i w Ameryce uznawane za dość smaczne i bardzo zdrowe cytrusy, natomiast Azjaci traktują je jako nienadające się do spożycia.

Domowa hodowla grejpfrutów


Nieco trudno w to uwierzyć, ale, jeśli nasze mieszkanie jest wystarczająco duże, możemy zafundować sobie własne drzewo grejpfruta i cieszyć się jego estetycznymi walorami na co dzień. Te egzotyczne rośliny w warunkach domowych osiągają niecałe 3 m wysokości. Ich wzrost możemy kontrolować za pomocą regularnego przycinania gałęzi. Istnieje jednak czynnik, który sprawia, że nawet mieszkańcy przestronnych lokali nie decydują się na hodowlę tej rośliny. Jest to fakt, że grejpfrut odcięty od środowiska naturalnego sporadycznie wydaje owoce – a przecież to one stanowią główną atrakcję. Jeżeli jednak mimo to pragniemy mieć namiastkę tropików w domu, powinniśmy pamiętać o prawidłowej uprawie tej rośliny. Sadzonkę sadzimy w żyznej, lekkiej ziemi i zapewniamy jej odpowiednio słoneczne stanowisko. Należy ją regularnie podlewać i zadbać o nawożenie w okresie wegetacji. Zimą stwarzamy jej warunki odpowiadające okresowi spoczynku, a więc – dużo światła i niska temperatura (do 12 stopni). W tym czasie nie nawozimy ziemi i sporadycznie ją nawadniamy. Troskliwie pielęgnowany grejpfrut odwdzięczy nam się pięknymi kwiatami i błyszczącymi liśćmi. Być może od czasu do czasu zaskoczy nas nawet niewielkim owocem!
Drzewo grejpfruta . Źródło: Maria Surtu/Shutterstock

Grejpfrut to owoc z Raju


Łacińska nazwa grejpfruta brzmi Citrus paradisi, co znaczy „rajski owoc”. Wielu badaczy Biblii uważa, że to właśnie ów cytrus, a nie jabłko, był przyczyną grzechu pierworodnego. Źródła historyczne podają jednak, że owoce te zostały przywiezione nie z Edenu, lecz z Polinezji przez kapitana Jamesa Shaddocka, który sprowadził je na wyspę Barbados w XVII wieku.

W 1823 roku grejpfruta zasadzono po raz pierwszy na Florydzie, gdzie jego uprawa trwa do dzisiaj. Właśnie na tym amerykańskim półwyspie narodziła się najzdrowsza jego odmiana – różowa. Co ciekawe, nazwa tej egzotycznej rośliny pochodzi od połączenia angielskich słów „grape” i „fruit”. Nawiązuje ona do tego, że owe cytrusy rosną w kiściach przywodzących na myśl winogrona (ang. grapes).

Grejpfrut - witaminy i wartości odżywcze


Grejpfruty jedni uwielbiają, inni nienawidzą ze względu na wyrazisty smak miąższu. Są to jednak owoce, które odznaczają się wieloma cennymi dla zdrowia właściwościami. Dietetycy zalecają je zarówno ludziom w pełni sił witanych, jak i borykającym się z różnego rodzaju schorzeniami. Miąższ, a także sok tego owocu stanowią unikalne źródło witamin i minerałów. W grejpfrucie znajdziemy mnóstwo witaminy C (100 g = 30% dziennego zapotrzebowania) oraz innych witamin - witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B5, B6, B7 i B9), witamina E i P. Stanowi on również bogactwo soli mineralnych - cynk, fluor, fosfor, magnez, mangan, potas, sódwapń i żelazo. Owoce te, nawet spożywane w dużej ilości, nie przyczynią się do przybrania na wadze, bowiem 100-gramowa porcja to jedynie 23 kcal, w tym 6,3 g węglowodanów, tłuszcze, białko, błonnik, cukry i karotenoidy.

Poza wymienionymi składnikami, rajski owoc stanowi również bogactwo flawonoidów i pektyn.

W grejpfrucie znajdziemy
 • kwas askorbinowy (100 g = 30% dziennego zapotrzebowania)
 • witaminy P, E, PP
 • witaminy B1, B2, B6
 • kwas pantotenowy
 • kwas foliowy
 • biotynę
 • karotenoidy
 • wapń
 • żelazo
 • potas
 • fosfor
 • magnez
 • mangan
 • fluor
 • cynk
Tabela: opracowanie własne


Świeżo wyciśnięty sok z grejpfruta poprawia trawienie, działa zasadotwórczo i przyspiesza przemianę materii. Zawarta w nim naringina wykazuje działanie lekko przeczyszczające i świetnie sprawdza się jako element wspomagający dietę typu „detoks”.
 

W latach 30. dwudziestego stulecia w Hollywood szczyty popularności zdobyła tzw. dieta grejpfrutowa, za sprawą której w przeciągu 14 dni gwiazdy potrafiły pozbyć się nawet 5 kilogramów. Osoby, które nie przepadają za smakiem grejpfruta i nie potrafią zjeść jego białych błonek lub gorzkich pestek (najzdrowszych partii owocu) powinny sięgnąć po suplementy naturalne. Na rynku dostępny jest preparat stworzony z ekstraktu z najzdrowszych części tego owocu.

Nigdy nie popijaj leków sokiem z grejpfruta!


Jako że składniki zawarte w miąższu grejpfruta wpływają na zmianę szybkości wchłaniania wielu leków, żadnych tabletek nie można, pod żadnym pozorem, popijać sokiem z tego owocu. Obecne w cytrusie furanokumaryny blokują działanie enzymu odpowiedzialnego za rozkład większości preparatów, w wyniku czego w krwioobiegu przez długi czas utrzymuje się ich wysokie stężenie. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku leków na serce, obniżających ciśnienie krwi albo poziom cholesterolu.

Ochronne właściwości rajskiego grejpfruta


Owoce grejpfruta wykazuję bardzo silne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Zawarta w nich witamina C w parze z rutyną, poza zwalczaniem wolnych rodników, znacząco wzmacnia nasz układ immunologiczny. Badania dowodzą, że spożycie jednego grejpfruta dziennie potrafi zaspokoić dobowe zapotrzebowanie na kwas askorbinowy. Z kolei obecne w tym owocu flawonoidy pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL i glukozy, a także chronią komórki przed uszkodzeniem DNA.
Smoothie z grejpfruta. NoirChocolate/Shutterstock

Grejpfrut jako sposób na oczyszczanie wątroby


Poza usuwaniem drobnoustrojów chorobotwórczych z organizmu, grejpfrut pomaga oczyścić także organ, który bezpośrednio chroni nas przed działaniem toksyn – wątrobę. Zawarta w owocach naringenina nie tylko wspomaga jej regenerację, lecz także
Na poprawę humoru
Aromaterapia z udziałem olejku eterycznego z grejpfruta pomaga złagodzić stres, stany depresyjne, migrenę, objawy PMS, a także bezsenność.
okazuje się pomocna w kuracji zakażeń wirusem HCV. Substancja ta hamuje proces uwalniania się wirusa z zainfekowanych hepatocytów, co zapobiega utrzymywaniu się przewlekłej choroby.

Grejpfrutowa aromaterapia


Pozyskiwany z grejpfruta olejek eteryczny ma szereg prozdrowotnych właściwości. Aromaterapia z jego udziałem pomaga złagodzić stres, stany depresyjne, migrenę, objawy PMS, a także bezsenność. Aby przeprowadzić kurację należy zaaplikować olejek do kominka zapachowego, wlać kilka kropelek do kąpieli albo wetrzeć go w skórę - zamiast perfum.

Grejpfrut zapewni nam jędrne ciało, mocne włosy i świeżą cerę


Co ciekawe, olejek grejpfrutowy pomoże nam nie tylko zwalczyć napięcie psychiczne, lecz także korzystnie wpłynie na nasze ciało. Jako że substancja ta poprawia krążenie krwi i limfy, wykorzystuje się ją jako element zabiegów modelujących sylwetkę.

Aby pozbyć się cellulitu, należy wmasować w zmienione obszary skóry olejek albo nałożyć na nie specjalnie przygotowane okłady. Co więcej, płukanki z dodatkiem soku lub olejku grejpfrutowego wykazują działanie wzmacniające dla naszych włosów. Z kolei przemywanie skóry twarzy sokiem z grejpfruta doskonale ją odświeży i polepszy jej naturalną kwasowość.

Grejpfrut idealny


Kiedy jesteśmy w sklepie i zastanawiamy się, jaki okaz grejpfruta będzie najlepszy, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kryteriach. Po pierwsze, najwięcej witamin i innych cennych składników odżywczych mają owoce o intensywnym kolorze skórki. Po drugie, im owoc jest większy i cięższy, tym więcej soku zawiera – jest to ważna informacja zwłaszcza dla tych którzy zakupiony grejpfrut chcą wykorzystać do produkcji soków domowej roboty. Ostatnią ważną cechą grejpfruta idealnego są spłaszczone końce. Owoce, które mają „cytrynowato” wydłużone końcówki cechuje zazwyczaj gruba skóra i mało soku.

Oswajanie grejpfruta


Mimo że uznawany jest głównie za owoc deserowy, grejpfrut doskonale sprawdza się jako dodatek do wielu dań. Włączenie go do diety z pewnością wywoła zmiany na lepsze u osób walczących o poprawę sylwetki oraz tych, którzy chcą oczyścić organizm z toksyn. Możemy go dodawać do koktajli, sałatek i deserów na bazie miodu. Propozycją kulinarnego zastosowania grejpfruta, która pozwala na spożywanie tego owocu w całości, wraz z cennymi błonkami i pestkami, jest pożywne i proste w wykonaniu smoothie grejpfrutowe.

Składniki:

Przygotowanie:
Wszystkie owoce dokładnie myjemy i czyścimy, a następnie obieramy i kroimy na mniejsze części, po czym wkładamy do blendera. Do pojemnika dodajemy też łyżeczkę miodu i wszystko dokładnie blendujemy. Koktajl można też urozmaicić mlekiem roślinnym.
Smacznego!
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

 1. “Borowska J. Owoce i warzywa jako źródło naturalnych antyoksydantów”; Przem Ferment Owoc Warz 2003,47(06).; 2019-05-17
 2. R. W. Scora i in., Systematic Botany; “Contribution to the Origin of the Grapefruit, Citrus paradisi (Rutaceae)””; data dostępu: 2019-05-17
 3. Gupta V. i in.; “Pharmacological potentials of Citrus paradisi-an overview”; data dostępu: 2019-05-17
 4. Sigma Aldrich; “Grapefruit (Citrus paradise)”; data dostępu: 2019-05-17
 5. Mary M. Murphy, Leila M. Barraj, Gail C. Rampersaud; “Consumption of grapefruit is associated with higher nutrient intakes and diet quality among adults, and more favorable anthropometrics in women, NHANES 2003–2008”; data dostępu: 2019-05-17
 6. Dow CA i in.; “The effects of daily consumption of grapefruit on body weight, lipids, and blood pressure in healthy, overweight adults”; data dostępu: 2019-05-17
Ocena (3.9) Oceń: