Jak zrobić pestycydy organiczne – receptury, które naprawdę działają!
Ekologia.pl Dom i ogród Pielęgnacja ogrodu Jak zrobić pestycydy organiczne – receptury, które naprawdę działają!

Jak zrobić pestycydy organiczne – receptury, które naprawdę działają!

Pestycydy to toksyczne substancje, które celowo i z pełną premedytacją uwalniamy do naszego środowiska. Mają za zadanie chronić rośliny przed szkodnikami. Niestety swoje  toksyczne działanie wykazują także w stosunku do środowiska, pożytecznych owadów, a także w stosunku do nas samych. Na szczęście są w pełni naturalne i ekologiczne substancje które z powodzeniem mogą zastąpić toksyczne pestycydy.
Pestycydy są bardzo skuteczne w walce ze szkodnikami. Niestety ich stosowanie ma wiele negatywnych konsekwencji. Pestycydy nie zagrażają naszemu zdrowiu bezpośrednio, ale zjadanie ich regularnie i w zbyt wysokich stężeniach może mieć poważne następstwa. Kumulacja pestycydów może wpłynąć na zdrowie, wywołując nowotwory, problemy z rozwojem u płodu i u dzieci, zaburzenia układów biologicznych (rozrodczego, hormonalnego, odpornościowego, nerwowego centralnego). Dlatego warto unikać styczności z nimi. Na szczęście jest wiele naturalnych substancji, które są równie skuteczne co pestycydy.

Ziemia okrzemkowa
Ziemia okrzemkowa powstaje z pancerzyków jednokomórkowych glonówokrzemek, których szkielety są bogate w krzemionkę. Te mikroskopijne skamieniałości mają bardzo ostre krawędzie, które mogą zrobić krzywdę człowiekowi, ale też owadom żerującym w naszym ogrodzie. Poza tym struktura ziemi okrzemkowej przyczynia się do odwodnienia ciał owadów bytujących na roślinach. Ziemia okrzemkowa skutecznie odstrasza mszyce, mrówki, skorki i ślimaki. Jest zabójcza dla larw, które posiadają delikatną skórę. Z drugiej strony nie zagraża dżdżownicom, których obecność w glebie jest pożądana – pod warunkiem, że naniesiemy ją na powierzchnię gleby bez głębszej penetracji ziemi.

Jak stosować ziemię krzemionkową? Należy rozsypać proszek w miejscu narażonym na atak szkodników. Ziemia okrzemkowa działa drażniąco na błony śluzowe, więc należy pamiętać o odpowiedniej ochronie.

Zdjęcia SEM ziemi okrzemkowej. By Dawid Siodłak (Template:Own/Opole University) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Czosnek
Nie bez powodu czosnek jest uważany za naturalny lek – ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Te same właściwości sprawiają, że zioło to może być również stosowane jako naturalny pestycyd. Preparaty na bazie czosnku chronią rośliny przed bakteriami, grzybami i niektórymi szkodnikami. W jaki sposób? Czosnek spełnia podwójną rolą: zapach odstrasza owady przed zasiedlaniem chronionych roślin, a bezpośredni kontakt ślimaków z roztworem jest dla niech śmiertelny. Wywar czosnkowy eliminuje mszyce, połyśnicę marchwiankę, wielkopąkowca porzeczkowego, przędziorki oraz choroby bakteryjne i grzybowe.

Jak przygotować czosnkowy preparat? Obieramy i rozgniatamy 200 g czosnku. Następnie zalewamy je 10 l wody i zostawiamy na 24 godziny. Po upływie doby gotujemy wywar przez 20 minut. Po tym czasie roztwór po przecedzeniu i stosujemy wieczorem w formie oprysku, bez rozcieńczenia, bezpośrednio na rośliny.

Freeimages.com/Steve Brackenrich

Miodla indyjska
Olej roślinny z owoców i nasion miodly indyjskiej to naturalny pestycyd, który ma cierpki smak i czosnkowy zapach. Nie wykazuje toksycznego działania w stosunku do ptaków, ssaków, owadów zapylających i roślin. Substancją czynną, która wykazuje właściwości owadobójcze jest azadirachtyna. Substancja ta hamuje rozwój owadów, powoduje spadek aktywności samic w składaniu jaj. Sprawia też, że rośliny pokryte olejem stają się dla owadów niejadalne. Ma szerokie spektrum działania, które obejmuje około  300 gatunków owadów, w tym m. in. prostoskrzydłe pluskwiaki równoskrzydłe, błonkówki, mączlikowate, motyle, muchówki, chrząszcze, roztocze.  Wyciąg działa także grzybobójczo i nicieniobójczo.

Drzewo Neem. By J.M.Garg (Own work) [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Cytrusy
Cytrynowy pestycyd przydaje się szczególnie, gdy w ogrodzie rozpanoszyły się mszyce. Jest on bardzo prosty w wykonaniu – wystarczy zagotować pół litra wody, dodać startą skórkę z jednej cytryny. Odstawić wywar na dobę, następnie przecedzić przez gazę. Przelewamy płyn do spryskiwacza i spryskujemy zaatakowane przez mszyce rośliny.
 

Ostra papryka

Każdy kto kroił ostrą papryczkę bez rękawiczek, wie jak nieprzyjemny może być z nią kontakt. A to za sprawą kapsaicyny, organicznego związku chemicznego odpowiedzialnego za ostry, piekący smak papryki chili. Kapsaicyna wykazuje także właściwości owadobójcze. Stężone roztwory ostrej papryki odstraszają także zwierzęta, które obgryzają rośliny (np. królików).

Podczas przygotowywania paprykowego pestycydu koniecznie załóż rękawiczki. Dodaj posiekanie ostre papryczki (habanero), łyżeczkę pieprzu kajeńskiego, główkę obranego czosnku do blendera i zmiksuj na gładką masę. Następnie przełóż miksturę do wiadra, dodaj 4 litry wody i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie dodaj do płynu cztery łyżki naturalnego, płynnego mydła i przelej do butelki z rozpylaczem. Pryskaj rośliny dwa razy w tygodniu.

Papkryka habanero. By Stephen Ausmus [Public domain], via Wikimedia Commons

Mydło
Po pierwsze naturalne mydło jest dobrym rozpuszczalnikiem dla naturalnych środków owadobójczych. Po drugie, jako samodzielny preparat działa zabójczo na szkodniki. Szare mydło potasowe eliminuje mszyce, larwy motyli, wełnowce i pędziorki.

Preparat na bazie mydła jest tani, bezpieczny i prosty w wykonaniu i użyciu. Wszystko czego potrzebujesz to naturalne mydło, pozbawiona syntetycznych dodatków i substancji zapachowych i woda. Łyżkę mydła rozpuszczamy w litrze ciepłej wody i spryskujemy rośliny. By podkręcić działanie można dodać kilka kropli aromatycznego olejku (mięta, lawenda, goździk) czosnku w proszku lub pieprzu kajeńskiego.

Freeimages.com/tatlin

Olejki eteryczne
Olejki eteryczne z powodzeniem można stosować w każdym ogrodzie. A to dlatego, że przyciągają owady zapylające i pomagają w zwalczaniu grzybów. Olejek miętowy, tymiankowy, eukaliptusowy, lawendowy, rozmarynowy i kminkowy – działają toksycznie na owady i hamują rozwój grzybów. Minusem jest fakt, że olejki eteryczne szybko parują i ulęgają degradacji pod wpływem czynników środowiska (słońce, deszcz) stąd należy je stosować znacznie częściej niż tradycyjne pestycydy.

Pokrzywa
Z pokrzywy rosnącej w naszym ogródku można sporządzić wartościowy nawóz dla naszych roślin lub gnojówkę, która posłuży jako ekologiczny środek ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Zwalczymy nią chociażby kolonię żarłocznej mszycy, przędziorki i ograniczymy rozwój szarej pleśni.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy? Zbieramy młode ziele, jeszcze przed kwitnieniem (ok. kilograma), tniemy na paski i układamy na dnie zbiornika (zbiornik nie może być metalowy czy betonowy). Pokrzywę zalewamy 10 litrami wody, a pojemnik przykrywamy szczelnie. Miksturę codziennie mieszamy. Gnojówka gotowa jest po około 2-4 tygodniach. Stosujemy ją w rozcieńczeniu 1:10 lub 1:20.

Młode pędy pokrzywy. By BS*ökoscouts (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Ekologia.pl

https://www.mojpieknyogrod.pl/praktyczny-ogrodnik-ochrona-roslin/artykul/sprawdzone-opryski-z-pokrzyw
https://ekoarka.com.pl/ogrod?start=5
https://www.slonecznybalkon.pl/porady/ekologiczne-srodki-ochrony-roslin/
https://ogrodniktomek.pl/2012/03/naturalne-preparaty-przeciwko-chorobom-i-szkodnikom-gnojowki-wywary-napary-wyciagi-roztwory/
https://www.naturallivingideas.com/homemade-organic-pesticides/

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments