Maniok warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze manioku

Słodka bulwa manioku jest najczęściej spożywanym źródłem węglowodanów na świecie. To niewiele znane Europejczykom warzywo, znajduje się na 3 miejscu jako najpopularniejszy składnik codziennego jadłospisu wszystkich ludzi na całym świecie. Maniok stanowi podstawę diety mieszkańców krajów Ameryki Południowej oraz państw afrykańskich i azjatyckich. Skąd taka popularność manioku?Bulwy manioku. By David Monniaux (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0, CC BY-SA 2.0 or CC BY-SA 2.0 fr], via Wikimedia CommonsBulwy manioku. By David Monniaux (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0, CC BY-SA 2.0 or CC BY-SA 2.0 fr], via Wikimedia Commons
 1. Maniok - pochodzenie i użyteczność
 2. Toksyczność manioku
 3. Jak się je maniok?
 4. Tapioka to pożyteczna skrobia z manioku
 5. Maniok w kuchni

Maniok - pochodzenie i użyteczność

Maniok to nieznany u nas krzew, należący do rodziny wilczomleczowatych. Obejmuje około stu gatunków, z których najbardziej powszechny jest maniok jadalny (Manihot utilissima/Manihot esculenta). Chociaż w strefie umiarkowanej mamy o nim niewielkie pojęcie, określenie „powszechny” jest jak najbardziej uzasadnione. Stanowi bowiem podstawę diety 60 proc. ludności zamieszkującej kraje Ameryki Południowej, Azji i Afryki. Z tego punktu widzenia ma takie samo znaczenie, jak ziemniaki, ryż czy pszenica. Jest dobrym źródłem lekkostrawnych węglowodanów i przyrządza się go na rozmaite sposoby, produkuje zeń mąkę (kassawę), a także granulowaną skrobię o nazwie tapioka. Jego bulwy są podłużne i dość grube, otoczone szorstką skórką. Miąższ ma kolor śnieżnobiały, jest bogaty w skrobię, witaminywitamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9) i witamina C oraz sole mineralne - cynk, fosfor, potas, sód, magnez, mangan, miedź, wapń i żelazo. Maniok zawiera natomiast niewiele tłuszczów, białka, błonnika i cukrów.

Ojczyzną manioku jest Ameryka Południowa, prawdopodobnie Brazylia. Natomiast najstarsze ślady, świadczące o bytności tej rośliny w zamierzchłych czasach, mówią o Peru i pochodzą sprzed około 7000-6000 lat p.n.e. Za rozprzestrzenienie się manioku w Azji południowej oraz południowo-wschodniej, a także na kontynencie afrykańskim odpowiadają kolonizatorzy.

Maniok jadalny zwany jest również podpłomyczem najużyteczniejszym. Oprócz bulw korzeniowych, w tradycyjnej kuchni wykorzystuje się jeszcze jego liście oraz nasiona. Mleczko wydobywane z kłączy służy do produkcji kauczuku.

Maniok nie jest wymagającym krzewem. Nawet przy niewielkiej żyzności gleby, nasiona wydają plon, dlatego tak łatwo rozprzestrzenił się w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Wyczerpujące jest jednak wykopywanie głęboko schowanych w ziemi bulw, a czasochłonne uzdatnianie manioku do spożycia. Zależnie od tego, na co chce się go przetworzyć lub w jakiej formie zjeść, musi być długo namaczany (czasem całymi dniami), wytrwale gotowany, ścierany, suszony lub filtrowany i wyżymany z powodu obecnych w nim substancji trujących.

Bulwy manioku zawierają spore ilości substancji białkowych – białko to jest w około 70-80% przyswajane przez organizm ludzki. Ale maniok jest przede wszystkim skarbnicą węglowodanów. Dieta wzbogacona w maniok powoduje utrzymanie wyższego poziomu glikogenu w mięśniach oraz stabilnego stężenia glukozy i wolnych kwasów tłuszczowych we krwi. Jedzenie manioku może przedłużyć czas trwania ćwiczeń wytrzymałościowych - wynika z badań opublikowanych na łamach „BioMed Central”.
Plantacja manioku. Fot. pixabay.com
Maniok (Manihot esculenta). By No machine-readable author provided. Kenic assumed (based on copyright claims). [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Toksyczność manioku

Uwaga, surowy maniok jest trujący. Maniok jadalny jest rośliną zawierającą substancje antyodżywcze, nie tyle niekorzystne dla ludzkiego zdrowia, co po prostu niebezpieczne. Chodzi tu głównie o linamarynę i lotaustralinę, czyli glikozydy cyjanogenne, które bardzo łatwo przekształcają się do kwasu pruskiego (śmiertelnego cyjanowodoru). Sposobem na zmniejszenie ich stężenia w bulwach manioku jest odpowiednia obróbka cieplna lub fermentacja. Dlatego maniok należy przed spożyciem ugotować, usmażyć, upiec lub ususzyć. Wówczas jeśli nie będziemy spożywali przesadnych ilości manioku (na przykład powyżej 7 kg dziennie) przez dłuższy okres czasu, zatrucie nie powinno się przydarzyć.

W bulwach znajdują się ponadto fityny, związki odpowiedzialne za obniżenie przyswajalności niektórych minerałów. Wcześniejsze namaczanie manioku i fermentacja pozwalają na zmniejszenie ich zawartości. Maniok uprawia się przeważnie na indywidualne potrzeby, więc większość plonów konsumowana jest w podstawowych posiłkach przez lokalną ludność. 1/3 manioku pozyskiwanego z upraw zasila się pasze dla zwierząt.

Poza maniokiem jadalnym (gorzkim), powszechnie uprawia się również maniok słodki (Manihot dulcis), którego bulwy nadają się do spożycia na surowo, ponieważ zawierają o wiele mniej glikozydów cyjanogennych.

Jak się je maniok?

Maniok jest dla mieszkańców Afryki czy Ameryki Południowej tym samym, co dla Europejczyków ziemniaki. Przyrządza się go i wykorzystuje dosyć podobnie, ma zresztą bardzo zbliżony smak. Bulwy można upiec, usmażyć lub ugotować, a następnie rozgnieść. Mąka z manioku służy do wypieku chleba czy ciastek i zagęszczania potraw.

Można z niego uzyskać fariñę, czyli maniokową kaszę, którą je się po zalaniu gorącą wodą, a także maniokowe placki. W wielu daniach podaje się go pod postacią papki na styl puree i doprawia sosem. Wśród tradycyjnych tropikalnych napojów alkoholowych popularne jest maniokowe, niskoprocentowe piwo. W Afryce rozgnieciony maniok zawija się w liście bananowca i w tej formie gotuje. Przetwory z manioku często pozostają bez smaku, dlatego dodaje się do nich mięso lub warzywny sos czy spożywa na słodko. Czasem same pozostają dodatkiem, zasilając zupę lub bigos. W zależności od kontynentu i regionu, a także gatunku uprawianego na nim manioku, podobnie przyrządzane i smakujące potrawy mają różne nazwy. Spotkamy się z nimi w każdym afrykańskim kraju na południe od Sahary, na Wyspach Samoa w południowej części Pacyfiku, na Madagaskarze, w Indiach, Indonezji, Wietnamie, na Filipinach, a także w indiańskich wioskach Amazonii.
Maniok
Maniok - fot. pixabay.com

Tapioka to pożyteczna skrobia z manioku

Uniwersalnym produktem powstającym z przetworzenia manioku jest tapioka, czyli źródło lekkostrawnych węglowodanów pod postacią różnej wielkości granulek. To produkt stosunkowo dobrze znany w Europie, gdzie popularnością cieszą się desery z tapioki i kolorowe, oryginalne napoje noszące nazwę Bubble Tea. Tapiokę dodaje się do wypieków, puddingów, zup, gulaszów. W formie deserowej jest zwykle gotowana na mleku (powstaje z niej wówczas pyszny budyń) i podawana z dodatkiem owoców oraz cukru waniliowego. Bubble Tea to z kolei napój herbaciany, lubiany szczególnie w Wielkiej Brytanii. Przyrządza się go z czarnej lub zielonej herbaty, urozmaica mlekiem, aromatami i syropami. Najciekawsze są zaś pływające w nim granulki tapioki, wyglądające jak żelowe perełki.

Maniok to najpowszechniejsze warzywo korzeniowe Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Jego uprawa jest w tych obszarach łatwa i zapewnia wyżywienie większości ich mieszkańców. Maniok przypomina ziemniak, jest lekkostrawny i bogaty w węglowodany, choć niestety trujący. Z tego względu nie wolno jeść go na surowo, a jedynie po uprzedniej, odpowiednio długiej obróbce. Z manioku przygotowuje się podstawowe dania oraz desery, wytwarza się mąkę oraz kaszę, podaje z mięsem i sosami lub na słodko. W Polsce kupno manioku jest niezwykle trudne, a najbardziej znanym i dostępnym produktem z manioku jest tapioka, składnik lubianego u nas Bubble Tea.

Maniok w kuchni

Puree z manioku

Składniki:

Przygotowanie:
Obrane korzenie manioku gotować przez około pół godziny w osolonej wodzie, aż będą miękkie. Dokładnie odcedzić, dodać roztarty ząbek czosnku i ugnieść tłuczkiem. Wlać mleko kokosowe, by powstało kremowe purée. Doprawić solą i pieprzem, posypać posiekaną kolendrą. Podawać natychmiast.
Smacznego!
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)

Bibliografia

 1. K. Kris Hirst; “The History and Domestication of Cassava”; data dostępu: 2019-06-05
 2. NC State University; “Manihot esculenta”; data dostępu: 2019-06-05
 3. James A. Duke; “Manihot esculenta Crantz”; data dostępu: 2019-06-05
 4. Julie A. Montagnac i in.; “Nutritional Value of Cassava for Use as a Staple Food and Recent Advances for Improvement”; data dostępu: 2019-06-05
 5. Ezekiel Uba Nwose i in.; “Ethnopharmacological values of cassava and its potential for diabetes and dyslipidemia management: Knowledge survey and critical review of report”; data dostępu: 2019-06-05
 6. Michał Wasilewski; “Udomowienie roślin w Nowym Świecie”; Wiadomości Botaniczne”, nr 49(1/2), 2005;
Ocena (3.8) Oceń: