Ser bryndza – właściwości, skład i zastosowanie sera bryndzy

Bryndza - właściwości, zastosowanie Bryndza. Maciarka [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Ser bryndza to dosyć specyficzny ser. Jedni uwielbiają ser bryndza, zaś inni na samą myśl o zjedzeniu go dostają gęsiej skórki. Jedno jest pewne – z tego regionalnego wyrobu możemy być dumni, gdyż charakteryzuje się oryginalnym smakiem i konsystencją. Co więcej, ser bryndza posiada szereg właściwości prozdrowotnych, a lekarze zalecają jego częste spożycie.


Trochę historii bryndzy podhalańskiej

Najstarsze wzmianki o serze bryndzy pochodzą z 1527 roku. Można je znaleźć w literaturze właścicieli ziemskich oraz w oficjalnych nakazach królewskich. W książkach znaleźć można także liczne fragmenty, które potwierdzają wykorzystywanie sera bryndzy na obszarze Podhala jako środka płatniczego oraz jednego ze składników płaconych danin (1683 rok).

Okazuje się, że sposób wytwarzania bryndzy podhalańskiej nie zmienił się od setek lat. Nazwa tego sera wywodzi się od rumuńskiego słowa „brinze” (co oznacza po prostu ser), a receptura przybyła na nasze ziemie razem z pasterzami wołoskimi (przodkami dzisiejszych Rumunów), którzy przemieszczali się wzdłuż masywu Karpat. Co więcej, przynieśli oni ze sobą nie tylko samą metodę wyrabiania serów podpuszczkowych, ale i całą kulturę pasterską: organizację wypasów zwierząt czy sposób prowadzenia bacówki.

Od pokoleń wytwarzanie serów owczych nierozerwalnie wiąże się z wypasem owiec na Podhalu. Pasterze, którzy wychodzili z owcami w góry, zazwyczaj spędzali tam po kilka miesięcy. W tym czasie żywili się praktycznie tylko mlekiem owczym i jego przetworami. Wiedza, którą tam zdobyli dotyczyła sposobu oraz zasad wytwarzania bryndzy podhalańskiej i była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obecnie stała urosła do rangi sztuki, a jej tajniki znane są tylko i wyłącznie producentom tego regionu. Dzięki połączeniu czynników naturalnych, specyficznych umiejętności, a przy tym zachowanie tradycyjnej receptury możliwe jest powstanie tego wyjątkowego sera, jakim jest bryndza podhalańska.

Ciekawostką jest, że bryndza podhalańska była pierwszym polskim produktem, który został wpisany do unijnego rejestru jako Chroniona Nazwa Pochodzenia. Miało to miejsce dnia 12 czerwca 2007 roku. Produkcja tego sera odbywa się na ściśle wyznaczonym obszarze na Podhalu: w powiecie nowotarskim, tatrzańskim oraz sześciu gminach z powiatu żywieckiego: Milówka, Węgierska Górka, Rajcza, Ujsoły, Jeleśnia i Koszarawa. Tylko producenci pochodzący z tamtych regionów i wpisani zostali na listę są uprawnieni do jej wytwarzania. Nieuczciwym producentom, którzy mimo wszystko produkują bryndzę bez uprawnień i odpowiednich certyfikatów grożą ogromne kary finansowe, a nawet ograniczenie wolności. Unijny certyfikat to przede wszystkim gwarancja dla konsumentów, że ser, który kupują pod nazwą „Bryndzy Podhalańskiej”, faktycznie jest wyprodukowany z odpowiednich składników i według tradycyjnej receptury.


Pasterz wypasający owce. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy