Ocet balsamiczny przyprawa – właściwości, skład i zastosowanie octu balsamicznego

Ocet balsamiczny - wlasciwoście, zastosowanie Ocet balsamiczny, unsplash-logoCaroline Attwood

Naturalnie gęsty, ciemnobrązowy i bogaty w aromat – taki jest najbardziej wykwintny ocet stosowany w kulinariach – ocet balsamiczny. Wśród octów nie ma sobie równych, zwłaszcza jeśli jest przygotowywany zgodnie z tradycyjną, włoską recepturą. W jaki sposób używać octu balsamicznego, by odkryć cały potencjał smakowy i prozdrowotny?


Jak powstaje ocet?

Ocet jako taki to produkt fermentacji alkoholu dokonywanej przez bakterie kwasu octowego. Jego podstawą może być wino, piwo, cydr lub sok owocowy. O ile dziś doprowadza się do tego procesu celowo, właśnie z myślą o wyprodukowaniu octu, to niegdyś zachodził on zupełnie przypadkowo. Ocet powstawał, gdy do beczki z alkoholem wtargnęło powietrze. Zaczynały wówczas pracować bakterie kwasu octowego i zamiast wspaniałego trunku gospodarz otrzymywał skwaszone, zepsute wino. Okazało się jednak, że ten wadliwy pozornie produkt posiada szereg nieocenionych zalet, nie tylko kulinarnych. Powszechnie wiadomo, że ocet jest do wszystkiego. W kuchni sprawdzi się zarówno jako przyprawa do wykwintnej zupy, jak i najprostszy środek czyszczący do zlewu. A jak jest z octem balsamicznym? Z jakiego rodzaju alkoholu powstaje i czy jest równie uniwersalny jak najzwyklejszy i najtańszy ocet w sklepie?

Aceto balsamico – włoska tradycja w każdej kuchni

Oryginalny ocet balsamiczny ma swoje korzenie w północnych Włoszech. Zaczęto go wytwarzać w miejscowości Modena, która słynie również z produkcji mortadeli i wina lambrusco. Ocet balsamiczny powstaje w Modenie z koncentratu z białych winogron. Służą temu owoce Trebbiano, dość powszechna odmiana winorośli, dająca bardzo zadowalające, obfite plony, ale mało wyraziste w smaku wina stołowe. Na ocet nadaje się z kolei wyśmienicie. Powstaje on w drewnianych beczułkach, w wyniku bardzo długiej fermentacji. Gotowy ocet balsamiczny jest, w przeciwieństwie do wspomnianego wina, bardzo wyrazisty i bogaty w smaku. Ma w sobie oczekiwaną kwasowość, ale i świeżość, nie brakuje mu też nuty słodyczy. Bez trudu odnajdziemy w nim ponadto smak i aromat owoców.

Ciemny ocet balsamiczny z Modeny to legenda i rarytas wśród octów. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z XI wieku. Tradycję ma więc długą i silnie zakorzenioną w słynącym ze wspaniałej kuchni regionie Emilia-Romania. Jest jednym z tych produktów, które wyróżniają kuchnię włoską. Aceto Balsamico di Modena to produkt wyrabiany zgodnie z prawem i standardem, posiadający chronione oznaczenie geograficzne, certyfikowany pieczęcią i punktowany w specjalnym systemie punktacji. Tamtejszy ocet powstaje wyłącznie z gotowanego moszczu winogron, z dodatkiem octu winnego i dojrzewa w beczkach minimum 60 dni. Jednak im dłuższe dojrzewanie, tym lepszy i cenniejszy produkt. Ocet dojrzewający dłużej niż 3  lata to tzw. ocet starzony. We Włoszech możemy nabyć ocet kilkunasto- czy kilkudziesięcio-, a nawet stuletni, których cena waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.


pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy