Sól kamienna przyprawa – właściwości, skład i zastosowanie soli kamiennej

Kryształy soli kamiennej; źródło: Wikimedia Commons Kryształy soli kamiennej; źródło: Wikimedia Commons

Sól kamienna, zwana również halitytem, to główne źródło soli na świecie. To właśnie ze skalnych złoży produkowane są bowiem: najpowszechniej znana sól kuchenna, a także sól warzona oraz sól przemysłowa, stosowana do zimowego solenia dróg. W naturalnej postaci sól kamienna pretenduje wszak do produktu korzystnego dla zdrowia - czy aby jednak jest tak na pewno?


Z geologicznego punktu widzenia sól kamienna to skała zbudowana z minerału zwanego halitem, którego przeważającą część stanowi chlorek sodu (NaCl). Minerał ów dzięki regularnemu rozkładowi kationów sodu i anionów chloru tworzy charakterystyczne kryształki, które jako złoża podziemne zbite są w jednolite skalne bryły. W strukturze soli kamiennej znajdują się również inne, śladowe ilości pierwiastków, przede wszystkim magnezu i potasu, rzadziej siarki czy miedzi. W zależności od domieszek mineralnych halityt można przyjmować różne odcienie – od szarej, przez różową i pomarańczową, a skończywszy na zielonej i niebieskiej.

Wydobycie soli kamiennej na świecie

Sól kamienna wydobywana jest w ponad 100 krajach na świecie – w skali globalnej roczne wydobycie sięga nawet 280 milionów ton! Czołowymi producentami są Chiny, USA i Indie, a dalej Niemcy, Kanada i Australia. Polska, z wydobyciem 4,2 mln ton rocznie, uplasowała się w 2013 r. na 16. pozycji.

Dzisiaj proces wydobycia soli jest w ogromnej większości zmechanizowany – maszyny wiertnicze i nowoczesne silniki spalinowe umożliwiają bezpieczną i ekonomiczną eksploatację złóż. W przeszłości jednak praca w kopalniach soli należała do najniebezpieczniejszych – górnicy masowo ginęli z powodu odwodnienia oraz zatrucia sodem. Tradycyjne polskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni pełnią dziś funkcję muzeów, w których nie tylko można dowiedzieć się sporo o samej soli kamiennej, ale przede wszystkim o dawnych technikach jej wydobycia. W Europie dużą popularnością cieszy się również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO region Salzkammergut, gdzie zobaczyć można ślady wydobycia soli kamiennej sięgające 2 tysięcy lat p.n.e!


Kopalnia soli w Wieliczce – popularna atrakcja turystyczna pełna halitowych rzeźb; źródło: Flickr Creative Commons / Davis Staedtler
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy