Sandacz - opis, występowanie i zdjęcia. Ryba sandacz ciekawostki

Fot.1 Maciej Kwiatkowski. Portret sandacza Fot.1 Maciej Kwiatkowski. Portret sandacza

Wertując literaturę, zarówno tę stricte fachową jak i prasę wędkarską, można zauważyć, że na przestrzeni ostatnich 20 lat znacznie wzrosło zainteresowanie sandaczem. Dlaczego? Ważąc wszelkie za i przeciw, z jednej strony szali możemy postawić bardzo przeciętną waleczność, bowiem pod tym względem ustępuje choćby brzanie, boleniowi czy pstrągowi. Nadto sandacz pospolity jest gatunkiem, który dotychczas nastręcza sporo problemów hodowcom. Z drugiej jednak strony, ze względu na swoją chimeryczną naturę jest niełatwym przeciwnikiem, nawet dla wytrawnych wędkarzy, którego złowienie cieszy się pewnym prestiżem. Dokładając kolejne „za”, jest rybą, która lepiej adaptuje się do wód o większej ilości zawiesin, niż szczupak czy okoń, a takich akwenów mamy w Polsce coraz więcej. W końcu trzecim powodem może być niezwykle smaczne i zdrowe mięso, co ma wyraz także w produkcji akwakultury. Wynik 3:2 na korzyść sandacza pospolitego ...a może jest coś więcej, co czyni go niezwykle wyjątkowym, nie tylko z punktu widzenia wędkarza czy hodowcy?


Historia rodzinna, czyli skąd pochodzi sandacz

Dawno, dawno temu... Otóż okazuje się, że nie aż tak dawno, albowiem na podstawie badań genetycznych uważa się, że przodkowie współczesnego sandacza (rodzaj Zingel/Romanichthys) pojawili się w Oligocenie około 25 mln lat temu, czyli mniej więcej w tym czasie gdy ewoluowały również człekokształtne. Na skutek rozdzielenia się kontynentów, wody Ameryki Północnej zasiedlił sandacz północnoamerykański, którego potomkami są Sander canadensis oraz S.vitreus. Natomiast Europę zamieszkały trzy obecnie żyjące gatunki Sander volgensis, z którego wyewoluowały około 14 mln lat temu S. lucioperca oraz S. marinus. Ten skomplikowany opis w istocie jest bardzo prosty, bowiem mamy obecnie pięciu przedstawicieli rodzaju Sander, które dość znacznie się od siebie różnią na skutek specjacji allopatrycznej, czyli w uproszczeniu powstaniu nowych gatunków, w wyniku uniemożliwienia wymiany genów przez powstanie pasma górskiego czy dryfu kontynentalnego. Jednak przybliżmy się nieco do współczesności. Sandacz od wieków był chętnie spożywaną przez ludzi rybą, o czym świadczą badania archeologiczne portu osady Wolin. Na podstawie zebranych materiałów ustalono, że na przestrzeni IX-XIII wieku był najczęściej występującą rybą w jadłospisie ówczesnych mieszkańców. Również w późniejszych stuleciach doceniano jego ponadprzeciętne walory smakowe i uznano za towar delikatesowy, a w ślad za tym sandacz był jedną z najdroższych ryb, między innymi dwukrotnie droższy od węgorza i w zasadzie sytuacja nie zmieniła się do dziś (obecnie plasuje się tuż za węgorzem pod względem ceny).

„Wystrój wody”, czyli sandaczowe lokum


Naturalny zasięg występowania sandacza związany jest z centralną i wschodnią częścią Europy, od zlewiska Morza Północnego, Bałtyckiego, a także Czarnego, Kaspijskiego, aż do Aralskiego. Nie spotkamy go w Północnej Anglii, Skandynawii, Rosji oraz środkowej i południowej części Półwyspu Bałkańskiego i Apenińskiego. Został introdukowany do wód Azji (Chiny oraz Turcja) Afryki, m.in. Maroko, Algieria, ale także do Ameryki Północnej. Zamieszkuje jeziora, zbiorniki zaporowe i rzeki, ale również, ze względu na dobrą tolerancje niskich stężeń zasolenia, spotkać go można w przybrzeżnych wodach Bałtyku. Preferuje wody o małej przenikalności światła. W jeziorach i zbiornikach zaporowych bytuje wśród podwodnych górek i rozmaitych przeszkód, ale także pojawia się zwłaszcza o zmierzchu w strefie otwartej wody. Młode osobniki związane są ze strefą litoralową. Podobnie w rzekach, w ciągu dnia przebywa w strefie przydennej w okolicach przeszkód wodnych tj. zwalonych pni większych drzew, ale także opasek, główek czyli urządzeń stworzonych przez człowieka. Unika głównego nurtu i obserwować go można głównie w strefie lenitycznej cieku. W polskiej części Bałtyku można go spotkać między innymi w obszarze Ławicy Słupskiej, Rozewia i Orłowa, a zwłaszcza tam, gdzie dno pokryte jest kamieniami.


Maciej Kwiatkowski Sandacz w ukryciu
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy