Fasolka szparagowa warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze fasolki szparagowej
Ekologia.pl Styl życia Ekologiczna żywność Fasolka szparagowa warzywo – właściwości, witaminy i wartości odżywcze fasolki szparagowej

Fasolka szparagowa warzywo – właściwości, witaminy i wartości odżywcze fasolki szparagowej

Fasolka szparagowa to jeden z obowiązkowych składników mrożonych warzyw na naszej patelnię. W takiej formie możemy się nią cieszyć w czasie zimy. Wczesnym latem fasolka szparagowa jest dostępna w wersji świeżej i konkuruje ze szparagami o miano najsmaczniejszego warzywa sezonu. Okazuje się jednak, że nie tylko delikatny smak świadczy o wartości tej rośliny. Fasolka szparagowa potrafi zadbać o nasz układ kostny a nawet ochronić nas przed rakiem!

Zielona fasolka szparagowa, fot. shutterstock

Zielona fasolka szparagowa, fot. shutterstock
Spis treści


Fasola szparagowa, zwana zwyczajną, jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny bobowatych. Jej część jadalną stanowią strąki o żółtym lub o zielonym zabarwieniu, będące niedojrzałymi strąkami fasoli, która nie wytworzyła jeszcze ziaren. Sezon na tę roślinę trwa od czerwca do końca września. Idealne okazy są kruche i jędrne. Nigdy nie jemy jej na surowo – z racji tego, że surowa fasolka szparagowa posiada substancje toksyczne, można ją spożywać jedynie po ugotowaniu, w czasie którego szkodliwe związki ulegają rozkładowi.

Fasolka szparagowa – uprawa i odmiany

Fasolka szparagowa jest warzywem chętnie uprawianym na działkach z racji tego, że jest smaczna i nie przysparza zbyt wielu kłopotów w procesie uprawy. Co więcej, może być również sadzona w formie poplonu. Do wyboru mamy mnóstwo odmian różniących się między sobą siłą wzrostu, długością okresu wegetacyjnego i kolorem strąków (żółte, fioletowe, zielone). Karłowe odmiany fasolki osiągają zazwyczaj wysokość ok. 50 cm i nie wymagają podpór. Ich strąki występują w kolorze żółtym (Złota Saxa, Bali, Elektra, Korona, Furora Polana, Polka, Lotos, Atos, Wstęga) lub zielonym (Dakota, Roma II, Plus, Gracja, Delfina, Aga, Jawa). Z kolei odmiany tyczne mogą osiągać nawet 4 m wysokości i wymagają podpór. Ich strąki są żółte (Gazella), zielone (Hilds Neckarkonigin) tudzież fioletowe (Blauhilde). Należy pamiętać, że wszystkie odmiany fasoli szparagowej charakteryzują się sporą wrażliwością na niskie temperatury. Powinniśmy z tego względu zapewnić tej roślinie słoneczne i ciepłe stanowisko i nie wysiewać jej do gruntu w czasie wiosennych przymrozków.

Jeśli zależy nam na tym, aby zbiór fasolki szparagowej miał miejsce już latem, wówczas musimy przygotować rozsadę, np. w warunkach szklarnianych. W formie poplonu możemy natomiast zasiać fasolę w czerwcu – bezpośrednio do gruntu. Należy wówczas pamiętać o regularnym nawadnianiu podłoża. Oczywiście, karłowe odmiany rozmieszcza się w rzędach mniej oddalonych od siebie niż odmiany tyczne. Idealna gleba powinna być żyzna, próchnicza, lekka i wilgotna o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Aby wzrost przebiegał sprawnie, poza dbałością o regularny dostęp do wody, powinniśmy też zapewnić fasoli szparagowej odpowiednio nasłonecznione stanowisko.

Dlaczego fasolka szparagowa?

Fasola szparagowa wywodzi się z Ameryki. Rdzenni mieszkańcy Peru i Meksyku uprawiali ją 7 tysięcy lat temu. Kiedy, za sprawą XV-wiecznych wypraw, trafiła do Europy stała się towarem ekskluzywnym i bardzo rzadko pojawiała się nawet na królewskich stołach. Co więcej, wiązał się z nią pewien dysonans z racji tego, że była podobna do bobu – pokarmu dla biedoty o złej w tamtych czasach renomie.

Uznaje się, że dopiero Philip Miller (angielski botanik) wykazał, że po ugotowaniu fasolka szparagowa jest lekkostrawnym, delikatnym w smaku warzywem. W takiej formie roślina na masową skalę zaczęła być spożywana jednak dopiero w XIX wieku we Francji, gdzie porównywano ją do szparagów – czemu zawdzięcza swoją dzisiejszą nazwę. Francuska moda na fasolkę szparagową szybko ogarnęła także Włochy, a następnie – całą Europę.

Żółta fasolka szparagowa, fot. shutterstock

Co kryje w sobie fasolka szparagowa?

Fasolka szparagowa ma niską wartość energetyczną (100 gramów to jedynie 42 kalorie). Jest za to niezwykle wartościowa. Zawiera w swoim składzie tłuszcze, białko roślinne, węglowodany, błonnik, cukry, witaminywitamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B5, B6 i B9), witamina C, E i K oraz sole mineralnecynk, fosfor, fluor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, sód, wapń i żelazo. Warzywo to pomaga także odkwasić organizm, dzięki właściwościom zasadotwórczym. Przyczynia się także do obniżenia poziomu złego cholesterolu.

Warto grillować z fasolką szparagową

Zielona fasolka szparagowa zawiera dużą ilość chlorofilu, który może blokować działanie rakotwórczych związków wydzielających się podczas grillowania mięsa. Jeśli często spożywamy potrawy z rusztu, powinniśmy zadbać o to, żeby zawsze znajdowały się w towarzystwie zielonych warzyw, np. fasolki.

Fasolka szparagowa to źródło zdrowych kości

Jedna filiżanka zielonej fasolki szparagowej dostarcza nam 14,4 mg witaminy K (co daje prawie 20 proc. dziennego zapotrzebowania) oraz 4 proc. wapnia. Odpowiednie spożycie witaminy K poprawia stan kości, zwiększając absorpcję wapnia i zmniejszając wydalanie z nich tego pierwiastka. Badania dowodzą, że przyswajanie witamin i minerałów z pożywienia jest dużo skuteczniejsze niż ich suplementowanie.

Fasolka szparagowa przyjaciółką kobiet

Jak podaje Harvard Medical Health Publications, kobiety w wieku rozrodczym, które spożywają dużo żelaza ze źródeł roślinnych, takich jak np. szpinak, fasola czy dynia, są bardziej płodne niż te, których dieta jest uboga w ten składnik. Co więcej, jedna filiżanka zielonej fasolki dostarcza około 10% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka.

Fasolka szparagowa jest naturalnym sposóbem na chandrę i bezsenność

Odpowiednie spożycie kwasu foliowego może również uchronić nas przed depresją. Składnik ten blokuje bowiem nadmierne gromadzenie się homocysteiny w organizmie, zapobiegając tym samym zakłóceniu przez ten szkodliwy związek wytwarzania hormonów dobrego samopoczucia (serotoniny, dopaminy i noradrenaliny). Prawidłowa gospodarka hormonów szczęścia jest bardzo ważna również dlatego, że odpowiada za regulację snu, nastroju a nawet apetytu.

Gotowana fasolka szparagowa, fot. shutterstock

Z czym najlepiej komponuje się fasolka szparagowa?

Fasolka szparagowa ma w kuchni polskiej szerokie zastosowanie. Najczęściej spożywamy ją w wersji niskokalorycznej – po ugotowaniu w osolonej wodzie – albo z dodatkiem masła i bułki tartej. Odpowiednio przygotowane strąki mogą też wzbogacić wiosenne sałatki albo obiadową „jarzynkę”. Doskonale sprawdza się również jako składnik zapiekanek i zup.


Jedną z bardziej ekonomicznych i smacznych potraw jest fasolka podana z makaronem, cukinią i białym serem.

Składniki (porcja dla 2 osób):

Przygotowanie:
W lekko osolonej wodzie gotujemy makaron al dente, zaś na patelni podgrzewamy masło klarowne, przelewając jego część do osobnej miseczki. Następnie płuczemy fasolę, odcinamy jej końcówki i kroimy na ok. 4 cm kawałki. Kiedy makaron będzie już prawie gotowy, wrzucamy do niego przygotowaną fasolkę, zaś na patelni układamy pokrojoną w kostkę cukinię. Kiedy makaron z fasolką szparagową będzie już gotowy, odcedzamy go i wrzucamy na patelnię z cukinią, po czym wlewamy odłożone w misce masło z oliwą z oliwek. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie posypujemy pokruszonym serem białym i bazylią oraz doprawiamy solą i pieprzem.
Smacznego!

Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Bibliografia
  1. Canadian Institutes of Health Research, Canada Foundation for Innovation, and by The Metabolomics Innovation Centre; "Green Bean"; foodb.ca; 2019-06-03;
  2. OECD; "Common bean (Phaseolus vulgaris)"; oecd-ilibrary.org; 2019-06-03;
  3. The World Healthiest Foods, The George Mateljan Foundation; "Green beans"; whfoods.com; 2019-06-03;
  4. Imrat Hayat i in.; "Nutritional and Health Perspectives of Beans (Phaseolus vulgaris L.): An Overview"; researchgate.net; 2019-06-03;
  5. Rebekah Edwards; "Green Beans Nutrition Helps You Fight Cancer & Improve Digestion"; draxe.com; 2019-06-03;
4.9/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

„Jej część jadalną stanowią strąki o żółtym lub o zielonym zabarwieniu, będące niedojrzałymi strąkami fasoli, która nie wytworzyła jeszcze https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/ziarno.” – pierwsze słyszę, aby fasolka szparagowa była jedzona bez ziaren….. od dziecka jem fasolkę szparagową (z nasionami!) z masełkiem i bułką tartą. Głupoty piszecie…. . Poza tym fasola (mam na myśli białą) to nie to samo co fasolka szparagowa

Bardzo Mi się To Podoba