Zdaniem historyków chleb żytni w czasach średniowiecza był… chlebem powszednim. Polska należy przy tym do krajów bardzo silnie związanych z uprawą żyta ze względu na panujące w północno-wschodniej Europie warunki klimatyczne oraz występowanie uboższych gleb. Co ciekawe, w okresie swej największej popularności, chleb żytni, zwany po prostu ciemnym, był uważany za strawę poślednią i jedzony głównie przez biedotę.

- Chleb żytni wskroś dziejów świata
- Chleb żytni – jaki jest?
- Czy chleb żytni jest zdrowszy niż pszenny?
- Rodzaje chleba żytniego
- Przepis na domowy chleb żytni na zakwasie
- Chleb żytni jest idealny na kanapki!
Chleb żytni wskroś dziejów świata
Wpływ uprawy żyta na losy północnej części Europy jest nie do przecenienia – sami Wikingowie brali ciemne bochenki na swoje długie wyprawy i ponoć dowieźli żyto aż na Islandię. W Europie żyto nie tylko stanowiło, obok ziemniaków, główną strawę biedniejszych warstw społecznych przez całe stulecia, ale także wracało do szerszych łask w okresie klęsk żywiołowych, jak np. małe zlodowacenie, które ochłodziło wyraźnie klimat między XIV a XIX w. Co ciekawe, w wielu częściach świata wypracowywano różne metody pozwalające okiełznać zmielone żytnie ziarno, które wymaga dłuższego wypiekania z wykorzystaniem większych ilości pary. Na Islandii na przykład pieczono chleb żytni pod ziemią, wykorzystując energię geotermalną!
Niestety, w XX w. nawet w krajach tradycyjnie związanych z wypiekiem żytnich bochnów proporcje się odwróciły, a coraz bardziej zmodyfikowana i odporna pszenica całkowicie zdominowała rynek pieczywa. Dopiero w ostatnich dwóch dekadach nastąpił częściowy zwrot w kierunku takich zbóż jak żyto czy orkisz, podyktowany oczywiście modą na zdrowy styl życia.
Chleb żytni – jaki jest?
Z jednej strony żyto jest klasycznym zbożem i zawiera gluten; z drugiej jednak, dość zasadniczo różni się w swoich właściwościach od pszenicy, i to na swoją niekorzyść. Ziarna pszenicy zawierają bowiem duże ilości silnego glutenu, który sprawia, że ciasto z mąki pszennej potrafi doskonale rosnąć i nabierać puszystości. W mące żytniej, występuje natomiast przede wszystkim bardzo aktywna amylaza – enzym, który rozkłada skrobię na cukry proste, niszcząca strukturę stosunkowo słabego glutenu. W efekcie 100% chleb żytni jest dość ciężki, mało elastyczny i ma skłonność do kruszenia się.
W przemyśle piekarniczym ten problem rozwiązuje się najczęściej za pomocą sporej domieszki mąki pszennej, ale tradycyjnie o konsystencję chleba żytniego walczono przede wszystkim za pomocą pH. Zakwas uzyskany z fermentowanej mąki pozwalał na tyle zakwasić ciasto, że wspomniana wyżej amylaza nie ograniczała tak bardzo wzrostu bochnów i chleb w rezultacie był znacznie lżejszy. Pieczenie żytniego chleba na zakwasie praktykuje się do dziś – efekt jest przyjemnie kwaskowy w smaku, wilgotny i bardzo sycący.

Chleb żytni z ziarnami słonecznika, fot. shutterstock
Czy chleb żytni jest zdrowszy niż pszenny?
Czasy zmieniły się dość zasadniczo i dziś to chleb pszenny jest tani i zwykły, podczas gdy żytni klasyfikuje się w poczet zdrowszych, tradycyjnych wypieków, zwykle o wyższej cenie. Nie jest to tylko kwestia postrzegania, ale teoria podparta faktami naukowymi.
Chleb żytni jest również bogaty w sole mineralne (selen, mangan, miedź, żelazo, magnez), witaminy z grupy B oraz antyoksydanty, a szczególnie korzystny wpływ na zdrowie wykazują chleby pieczone na naturalnym zakwasie. Z szeroko zakrojonych badań wynika, że zamiana chleba pszennego na żytni może przynieść korzyści w postaci:
- obniżenia poziomu cholesterolu LDL we krwi;
- lepszej kontroli poziomu glukozy we krwi;
- spadku wagi ciała wskutek poczucia sytości;
- przeciwdziałania zaparciom;
- ograniczenia ryzyka rozwoju nowotworu jelita grubego, prostaty i piersi.
Ale chleb żytni ma również pewne niebezpieczeństwa zdrowotne. Przede wszystkim jest ciężko strawny i u wrażliwych osób może wywoływać wzdęcia. Poza tym, tak samo jak pieczywo pszenne, zawiera on gluten, który może u alergików powodować szereg dolegliwości. Wreszcie, wskazuje się również, że w życie obecne są substancje anty-odżywcze, takie jak kwas fitynowy, które ograniczają absorbcję minerałów. To ostatnie zastrzeżenie nie jest jednak przesadnie istotne, jeśli odżywiamy się zdrowo i rozmaicie.
Diagram przedstawiający wartości odżywcze chleba żytniego; opracowanie własne na podst. https://nutritiondata.self.com/facts/baked-products/4866/2
Rodzaje chleba żytniego
W Niemczech wyrabia się dziś ponad 300 różnych rodzajów chleba – jest to światowy rekord i podobnie imponująca jest niemiecka konsumpcja pieczywa. Żytnie wypieki stanowią olbrzymią cześć tej produkcji - od klasycznej pełnoziarnistej odmiany Vollkornbrot po ciemny pumpernikiel tradycyjnie wypiekany przez wiele godzin. W życie rozkochani są również Rosjanie, którzy słyną przede wszystkim z chleba Borodino – słodzonego melasą i doprawianego kminem oraz kolendrą. We Francji wypieka się żytnie bochenki zakwaszane octem jabłecznym, zaś w Danii szczególną popularnością cieszy się ciemny Rugbrød o prostokątnym przekroju upstrzonym jasnymi ziarnami kruszonego żyta. Prawdziwym imperium żytniego pieczywa jest również Finlandia, gdzie produkuje się lekką odmianę Reikäleipä o postaci spłaszczonego dysku z otworem wewnątrz. W Szwecji i Norwegii natomiast bardzo często spotyka się płaskie, chrupkie chleby z żyta typu Knäckebröd. Charakteryzują się one niskim poziomem wilgotności oraz brakiem substancji powodujących rośnięcie ciasta – dzięki temu produkt ma zwykle bardzo długi okres przydatności do spożycia. Wreszcie, warto wspomnieć także o znanym w wielu krajach żytnim chlebie żydowskim, zazwyczaj doprawianym kminkiem, oraz o kreatywnych kanadyjskich odmianach, np. z koprem włoskim, kardamonem czy skórką cytrusową!
Ekologia.pl poleca

Kanapki z chlebem żytnim, fot. shutterstock
Przepis na domowy chleb żytni na zakwasie
Zakwas
Składniki:
- 240 g mąki żytniej
- 240 ml wody
Przygotowanie:
Do czystego słoika wsypujemy 60 g mąki i zalewamy 60 ml wody – mieszamy drewnianą łyżka, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Następnego dnia mieszamy zawartość i dodajemy następne 60 g mąki i 60 ml wody. Całość powtarzamy codziennie w międzyczasie mieszając zakwas, jeśli zbliży się zanadto do krawędzi słoika. Piątego dnia zakwas jest gotowy.
Chleb żytni
Składniki:
- 1 szklanka gotowego zakwasu
- 2 ½ szklanki mąki żytniej
- ¾ szklanki wody
- 2 łyżki melasy
- 1 łyżka stopionego masła
- 1 ½ łyżeczki soli
Przygotowanie:
Wszystkie składniki łączymy w misie i mieszamy intensywnie drewnianą łyżką. Płaską blachę natłuszczamy masłem i wysypujemy lekko mąką. Ciasto ugniatamy 5 minut, rozciągając je i składając. Formujemy okrągły bochen, lekko smarujemy go olejem i przykrywamy folią spożywczą. Pozostawiamy do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej przez 6-12 godzin. Po zdjęciu folii ostrym nożem oprószonym mąką robimy na wierzchu nacięcia w formie kratki. Lekko posypujemy wierzch mąką i wkładamy blachę do piekarnika nagrzanego do temperatury 230 stopni C, jednocześnie natychmiast zmniejszając temperaturę do 175 stopni C. Pieczemy ok. 35 minut i pozostawiamy do wystudzenia przed krojeniem.
Chleb żytni jest idealny na kanapki!
Chleby żytnie są zdecydowanie mniej uniwersalne niż pszenne, ze względu na swoją konsystencję i wyraźniejszy, kwaskowy smak. Zdaniem koneserów właśnie owa wyrazistość czyni z nich jednak idealną bazę do wykwintnych kanapek, w których poszczególne smaki tworzą kompleksową harmonię. Kanapkową arystokrację stanowią dziś żytnie kromki przekładane pasztetem z wątróbek, duszonym antrykotem, sałatką z tuńczyka z pomidorami czy wołowym pastrami. Skandynawowie chętnie łączą chleb żytni z wędzonymi i solonymi rybami, a do międzynarodowej klasyki wpisało się już także połączenie sałaty, sera żółtego i salami. Do ciekawych połączeń należy również musztarda z karmelizowaną cebulą czy popularny w Polsce zestaw chleba żytniego, tłustego twarogu i miodu. Ale ciemne kromki o mięsistej konsystencji smakują również dobrze z samym masłem i posypką ze świeżych ziół.
W pełnym docenieniu walorów żytniego chleba przeszkadza nam zwykle uzależnienie od chrupiących białych bułeczek. Nie dajmy się jednak zwieść pozorami – to żytnie pieczywo ma nam znacznie więcej do zaoferowania!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)
Bibliografia
- Karen Carr; “History of rye bread – Central Asia”; quatr.us; 2020-02-27
- R. W. Apple Jr.; “The Miracle of Rye; In Germany, and among some here, rye bread is a spiritual thing ”; nytimes.com; 2020-01-27
- Julia Moskin ; “Rye, a Grain With Ancient Roots, Is Rising Again”; nytimes.com; 2020-01-27
- James O’Sullivan; “THE ROOT OF FINNISH RYE BREAD”; finland.fi; 2020-01-27
- Emilia Nordlund i in.; “Distinct Characteristics of Rye and Wheat Breads Impact on Their in Vitro Gastric Disintegration and in Vivo Glucose and Insulin Responses ”; ncbi.nlm.nih.gov; 2020-01-27
- Soile M. Gråsten i in.; “Rye Bread Improves Bowel Function and Decreases the Concentrations of Some Compounds That Are Putative Colon Cancer Risk Markers in Middle-Aged Women and Men”; academic.oup.com; 2020-01-27