Refluks - przyczyny i naturalne metody leczenia. Jak pozbyć się refluksu?

Zgaga, pieczenie w przełyku i ból brzucha są typowymi objawami refluksu. To niezwykle powszechne współcześnie schorzenie potrafi być nad wyraz dokuczliwe. Lekarze z reguły przepisują farmaceutyki, które mają za zadanie jedynie zminimalizować objawy. Czy istnieją naturalne sposoby na pozbycie się refluksu?Choroba refluksowa przełyku GERD jest obecnie jednym z częściej spotykanych schorzeń w gastroenterologii. Źródło: shutterstockChoroba refluksowa przełyku GERD jest obecnie jednym z częściej spotykanych schorzeń w gastroenterologii. Źródło: shutterstock
 1. Prosta strategia anty-refluksowa
 2. Co nasila refluks?
 3. Co łagodzi objawy refluksu?
 4. Co ma wspólnego refluks ze stresem?
 5. Ciąża i choroba refluksowa przełyku
 6. Refluks u dzieci
 7. Zielone wsparcie kuracji
 8. Potencjalne powikłania choroby refluksowej przełyku
Choroba refluksowa przełyku (ang. Gastroesophageal reflux disease, GERD) powoduje objawy żołądkowo-jelitowe, będące wynikiem zarzucania kwaśnej treści pokarmowej do przełyku. Jego przyczyną jest zazwyczaj nieprawidłowa motoryka żołądka i zaburzone funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku. Podczas normalnego trawienia dolny zwieracz przełyku otwiera się, aby umożliwić jedzeniu trafienie do żołądka. Następnie zamyka się, aby zatrzymać przepływ pokarmu i kwaśnych soków żołądkowych z powrotem do przełyku. Refluks żołądkowo-przełykowy pojawia się, gdy dolny zwieracz przełyku jest słaby lub rozluźnia się. Dzięki czemu zawartość żołądka cofa się do przełyku.

Refluks to schorzenie przewlekłe, które, w przypadku braku leczenia, może przekształcić się w zaawansowaną chorobę refluksową. Prowadzi ona do stanu zapalnego przełyku i bywa, że jest zapowiedzią nowotworu. Z tego powodu, refluks należy leczyć już w początkowym stadium. Objawy, takie jak nudności, zgaga, pieczenie w gardle czy uczucie zarzucania treści pokarmowej do przełyku powinny być dla nas sygnałem, że trzeba niezwłocznie udać się do specjalisty medycyny konwencjonalnej albo naturalnej i rozpocząć terapię. Poza wdrożeniem odpowiedniego leczenia, możemy także na własną rękę zminimalizować objawy chorobowe m.in. poprzez odpowiednie skomponowanie codziennej diety i leki dostępne bez recepty.

Typowe objawy refluksu obejmują:
 • uczucie pieczenia w klatce piersiowej (zgaga), zwykle po jedzeniu, które może nasilać się w nocy;
 • ból w klatce piersiowej;
 • trudności z połykaniem;
 • zwrot pokarmu lub kwaśnego płynu;
 • uczucie ucisku w gardle.

Prosta strategia anty-refluksowa

Istnieje wiele domowych sposobów mających na celu zminimalizowanie przykrych objawów refluksu. Poza zmianą diety, należy m.in. dbać o prawidłową postawę ciała i unikać stresu.

Co nasila refluks?


Spożywanie niektórych pokarmów sprawia, że refluks pojawia się rzadziej, a towarzyszące mu dolegliwości są dużo łagodniejsze. Jadłospis pacjenta skarżącego się na zaburzenia żołądkowo-jelitowe powinien obfitować m.in. w lekkostrawne tłuszcze, gotowane warzywa i ryby.

Co łagodzi objawy refluksu?

Choroba refluksowa objawia się m. in. bólem w klatce piersiowej. Źródło: shutterstock

Co ma wspólnego refluks ze stresem?

Według badań Trusted Source z 2015 roku, stres lub lęk może pogorszyć niektóre objawy GERD. Jeśli podejrzewasz, że lęk nasila twoje objawy, porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Są rzeczy,  które możesz zrobić, aby zmniejszyć niepokój, który prowadzi do refuksu. Chodzi m. in. o stosowanie technik relaksacyjnych, w tym medytację lub ćwiczenia głębokiego oddychania i unikanie sytuacji, które powodują, że czujesz się niespokojny. Jeśli twój lekarz podejrzewa, że masz zaburzenie lękowe, może skierować cię do specjalisty zdrowia psychicznego w celu diagnozy i leczenia. Leczenie zaburzeń lękowych może obejmować przyjmowanie leków, psychoterapię lub połączenie obu.

Ciąża i choroba refluksowa przełyku

Ciąża może zwiększyć szanse na wystąpienie refluksu żołądkowego. Z kolei jeśli miałaś GERD przed zajściem w ciążę, objawy mogą się nasilić. Dlaczego tak się dzieje? Łożysko wytwarza progesteron, który rozluźnia mięśnie macicy. Niestety, może również spowodować rozluźnienie zastawki oddzielającej żołądek od przełyku. Kolejnym impulsem jest rosnący płód, który dodatkowo wywiera nacisk na żołądek. Te czynniki mogą zwiększyć ryzyko przedostania się kwasu żołądkowego do przełyku.  

Najczęściej po porodzie GERD zwykle ustępuje. Ale zanim przywitamy nowego członka rodziny, to refluks może skutecznie uprzykrzyć kobietom życie. W tym przypadku najlepsze, co możemy zrobić, to opanować objawy.
 • ubierz się wygodnie ‒ może być kuszące, aby wcisnąć się w stare ubrania tak długo, jak to możliwe, ale ściskanie talii tylko zwiększa nacisk na brzuch;
 • jedz małe posiłki i unikaj jedzenia bezpośrednio przed spaniem;
 • spróbuj spać z lekko uniesioną górną częścią ciała ‒ możesz to zrobić, używając poduszki klinowej;
 • żuj gumę po jedzeniu ‒ guma pobudza wydzielanie śliny, która pomaga zneutralizować kwas żołądkowy;
 • unikaj niektórych potraw ‒  dla wielu osób najgorsze są potrawy pikantne i smażone, ale pomidory, owoce cytrusowe, mięta i czekolada mogą również powodować refluks żołądkowy;
 • unikaj nadmiernego przybierania na wadze ‒ im większa waga kobiety w ciąży, tym większe ryzyko wystąpienia refluksu żołądkowego.

Refluks u dzieci

Około dwie trzecie 4-miesięcznych dzieci ma objawy GERD. Dotyczy to nawet 10 procent rocznych dzieci. To normalne, że dzieci czasami ulewają, ale jeśli Twoje dziecko często pluje jedzeniem lub wymiotuje, może mieć refluks.

Inne potencjalne oznaki GERD u niemowląt obejmują:
 • odmowa jedzenia,
 • kłopoty z połykaniem,
 •  mokre bekanie lub czkawka,
 • drażliwość podczas karmienia lub po karmieniu,
 • wyginanie pleców podczas karmienia lub po nim,
 • utrata masy ciała lub słaby wzrost,
 • nawracający kaszel lub zapalenie płuc,
 • trudności ze snem.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć GERD, umów się na wizytę u lekarza.

Zielone wsparcie kuracji

Walcząc z refluksem, poza zmianą nawyków żywieniowych, unikaniem stresu i dbaniem o dobrą kondycję, warto sięgnąć po preparaty ziołowe. Suplementy na bazie roślin leczniczych stanowią bowiem doskonałe wsparcie terapii farmakologicznej – regularne ich spożywanie daje odczuwalne efekty.

Oto ziółka, które pomogą zwalczyć objawy refluksu:
Wymienione surowce roślinne należy stosować w formie naparów lub odwarów – najlepiej w małych porcjach, nie częściej niż 4 razy dziennie. Regularnie spożywanie ziół na początkowym etapie rozwoju refluksu może przyczynić się do ustąpienia objawów chorobowych, co sprawi, że kuracja farmaceutykami nie będzie konieczna. Poddając się naturoterapii należy jednak uważnie obserwować reakcje organizmu na poszczególne surowce i, w razie potrzeby, skonsultować się ze specjalistą. Z reguły, jednak, stosowanie preparatów ziołowych w odpowiednich dawkach nie wiąże się z efektami ubocznymi. Z pewnością zioła w połączeniu ze zmianą diety i trybu życia przyczynią się do złagodzenia nieprzyjemnych objawów refluksu.

Jeżeli naturalne metody nie pomogą, to lekarz może zasugerować przyjmowanie leków bez recepty, takie jak: leki zobojętniające kwas żołądkowy, blokery receptora H2, inhibitory pompy protonowej (PPI). W niektórych przypadkach może przepisać silniejsze blokery receptora H2 lub PPI. Jeśli GERD jest ciężki i nie reaguje na inne metody leczenia, może być zalecany zabieg chirurgiczny.
Refuks dotyka także niemowlęta. Źródło: shutterstock

Potencjalne powikłania choroby refluksowej przełyku

U większości ludzi refluks nie powoduje poważnych komplikacji. Ale w rzadkich przypadkach może prowadzić do poważnych, a nawet zagrażających życiu problemów zdrowotnych, takich jak:
 • zapalenie przełyku;
 • zwężenie przełyku, które występuje;
 • przełyk Barretta, obejmujący trwałe zmiany w wyściółce przełyku;
 • rak przełyku, który dotyka część osób z przełykiem Barretta;
 • astma, przewlekły kaszel lub inne problemy z oddychaniem;
 • erozja szkliwa zębów, choroba dziąseł lub inne problemy stomatologiczne.

Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, należy podjąć kroki w celu zapobiegania i leczenia objawów refluksu. Kiedy iść do lekarza? W przypadku bólu w klatce piersiowej, szczególnie jeśli występuje u duszność lub ból szczęki i ramienia, wtedy natychmiast należy zgłosić się do lekarza. Mogą to być objawy zawału serca.

Jeśli występują u Ciebie poważniejsze objawy lub leki nie łagodzą zgagi, będziesz potrzebować dalszych badań. Najlepszym testem na GERD jest endoskopia. Lekarz patrzy bezpośrednio na przełyk za pomocą endoskopu. Jest to elastyczna rurka, którą można przepuścić przez usta i gardło. Endoskopia jest zwykle wykonywana przez specjalistę gastroenterologa. Podczas endoskopii lekarz może pobrać niewielką próbkę tkanki do badań laboratoryjnych. Lekarz za pomocą endoskopu może również przyjrzeć się żołądkowi i pierwszej części jelita cienkiego.
Choroba refluksowa przełyku jest dolegliwością przewlekłą. Daje nieprzyjemne objawy, które w znaczący sposób potrafią uprzykrzyć codzienne życie. Nie należy bagatelizować objawów refluksu ‒ w przypadku powikłań może dojść do poważnych, a nawet zagrażających życiu problemów zdrowotnych. Z tego względu, w przypadku nasilenia się objawów konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. 
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

 1. Healthline.com; “Everything You Need to Know About Acid Reflux and GERD”; data dostępu: 2020-09-25
 2. Mayo Clinic; “Gastroesophageal reflux disease (GERD)”; data dostępu: 2020-09-24
 3. Maria Korzonek, Agnieszka Dziergas, Magdalena Kuczyńska; “Choroba refluksowa przełyku (GERD) — problem wciąż aktualnyGastroesophageal reflux disease — current problem”; Forum Medycyny Rodzinnej 2014, vol 8, no 5, 201–210;
 4. WebMD; “GERD”; data dostępu: 2020-09-24
 5. Harvard Health Publishing ; “Gastroesophageal Reflux Disease (GERD)”; data dostępu: 2020-09-25
Ocena (3.4) Oceń: