Witamina B9 - właściwości, działanie i występowanie witaminy B9

Fot. dreamstime Fot. dreamstime

Witamina B9 kojarzy nam się przede wszystkim z suplementami dla kobiet w ciąży. W rzeczywistości jednak niedobór witaminy B9 dotyczy nie tylko przyszłych matek. Badania wykazały, że niemal każdy z nas ma braki witaminy B9 we krwi. Z tego powodu warto zadbać o dietę, która zoptymalizuje jej podaż. Znaczenie kwasu foliowego jest bowiem dla naszego organizmu ogromne!


Witamina B9, zwana witaminą B11, kwasem foliowym, kwasem listnym, folacyną tudzież witaminą M, stanowi związek chemiczny pochodzenia organicznego, zaliczany do witamin z grupy B. Jego tajemnicza nazwa pochodzi z łaciny, gdzie słowo folium oznacza „liść”. Po raz pierwszy substancję tę odkryto w szpinaku. Określa się ją również mianem grupy związków chemicznych obejmującej ok. 20 pochodnych petryny. Badania naukowe zgodnie potwierdzają, że kwas foliowy jest niezbędny do życia człowieka – potrzebujemy go od momentu poczęcia aż do późnej starości.

Dlaczego soja, szpinak, otręby pszenne i szparagi są takie zdrowe?


Witamina B9 jest w naturze bardzo powszechnym związkiem. Znajdziemy ją w tkankach wielu zwierząt i roślin. Szczególnie duże jej stężenie mają warzywa liściaste, drożdże i wątroba. Kwas foliowy to substancja egzogenna, co oznacza, że musimy go sobie dostarczać wraz z pożywieniem. Należy jednak pamiętać, że jego zawartość w żywności jest bardzo zróżnicowana. Dzienne zapotrzebowanie na folacynę jest dosyć ciężko sprecyzować. Ogólnie biorąc, osoby dorosłe powinny przyjmować dawke od 180 do 200 mcg folianów na dobę, zaś odpowiednia podaż tej substancji dla kobiet ciężarnych wynosi aż 400 mcg dziennie. Najwięcej kwasu foliowego, poza drożdżami piekarskimi, znajdziemy w wątrobie kurzej – porcja ważąca 100 g mieści w sobie aż 590 μg tej substancji. Dobrą wiadomością dla wegan i wegetarian jest to, że największa podaż witaminy B9 występuje w produktach roślinnych – niewiele mniej cennego składnika kryje się w soi (205 μg/100 g), otrębach pszennych (260 μg/100 g). Pozostałe produkty spożywcze, które warto umieścić w swojej diecie to: szpinak (193 μg /100 g), szparagi (150 μg/100 g), bób (145 μg /100 g), brukselka (130 μg /100 g), kalafior (120 μg /100g), brokuły (90 μg /100 g), groszek zielony (90 μg/ 100 g), jajka kurze (70 μg/100 g) i chleb razowy (52 μg/100 g). Co ciekawe, kwas foliowy znajdziemy również w bananach, truskawkach i kiwi.

Delikatna witamina, która nie lubi gotowania

Witamina B9 ma postać drobnego, żółtego proszku, który łatwo rozpuszcza się w wodzie i w olejach. Foliany, czyli forma w jakiej występuje w produktach spożywczych, charakteryzują się sporą wrażliwością na wysoka temperaturę, promienie słoneczne i niski (kwaśny) pH.  Niestety w procesie przetwarzania i gotowania żywności możemy stracić aż 90% wyjściowej zawartości folianów, zaś warzywa liściaste przechowywane w temperaturze pokojowej przez więcej niż 3 dni tracą do 70% tych ważnych składników!


Dobrym źródłem kwasu foliowego są brokuły. Freeimages.com/Zsuzsa N.K.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy