Gujawa owoc – właściwości, witaminy i wartości odżywcze gujawy

Owoc gujawy By Rodrigo.Argenton [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons

Gujawa – co o niej tak naprawdę wiemy? Gujawa nie jest popularnym owocem w Polsce, dosłownie czuć od niej powiew egzotyki. Niewielu o niej słyszało, a ci, którzy znają jej nazwę podchodzą do niej z lekko dozą niepewności. Bardzo niesłusznie, ponieważ gujawa nie tylko smakuje wyśmienicie, ale przede wszystkim jest prawdziwą bombą witaminową!


Egzotyczna tajemnica gujawy

Pochodzenie gujawy jest bardzo egzotyczne. Ojczyzną tego niezwykłego owocu są Wyspy Karaibskie, Ameryka Środkowa oraz północna część Ameryki Południowej. Właśnie w tamtym regionie świata znajduje się najwięcej upraw. Jednak gujawa znana jest także w Izraelu, Afryce Południowej, Tajlandii, Indiach i w Pakistanie. Gujawa jest także popularnym owocem w krajach azjatyckich, ale powoli staje się również łatwo dostępnym na Zachodzie.

Gujawa ma także inne nazwy: gruszla, guawa, gojawa i psydia. Owoc ten, swoim wyglądem przypomina dobrze nam znaną gruszkę. Istnieje ponad 100 odmian gujawy, które różnią się między sobą zarówno kolorem, jak i kształtem, dlatego nie jest łatwo wymienić jej charakterystyczne cechy. Najbardziej popularna gujawa jest okrągła jak piłka, z białym lub bordowym miąższem z jadalnymi nasionami. Natomiast skórka ma kolor zielony, żółty lub czerwony i posiada charakterystyczny zapach, który porównywany jest do zapachu skórki cytryny. Smak skórki zazwyczaj jest gorzki, chociaż zależnie od odmiany może być słodki. Liście gujawy są twarde, ciemne, o owalnym kształcie. Ich długość może mieć od 5 do 15 cm. Kwiaty tego owocu są białe, liczą 5 płatków i pręciki.

Owoce gujawy rosną na wiecznie zielonych krzewach, które mogą osiągnąć wysokość od 6 do 10 metrów. W swoim naturalnym środowisku gujawa daje owoce po 2 latach, ale dopiero po 5 latach produkuje największe zbiory. Co ciekawe, po 15 latach drzewo gujawy staje się mało produktywne i przestaje owocować, chociaż może żyć nawet do 40 lat!

Gujawa – bomba witaminowa zamknięta w jednym owocu

Owoc o egzotycznym pochodzeniu posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Gujawie przypisuje się działanie m. in. bakteriobójcze oraz odchudzające. Zawiera wysokie ilości błonnika, więc wspomaga prawidłową pracę jelit oraz przyśpiesza przemianę materii i obniża łaknienie.

W związku z występowaniem wielu bardzo ważnych witamin i minerałów, owoc gujawy powinno się spożywać jak najczęściej. Poza wyśmienitym smakiem, pomoże nam utrzymać odpowiednią kondycję ciała oraz zachować zdrowie. A jaki jest jego sekret?


Owoce gujawy rosną na wiecznie zielonych krzewach. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy