Wasabi przyprawa – właściwości, skład i zastosowanie wasabi

Fot.City Foodsters[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot.City Foodsters[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Zapewne każdy z nas kojarzy sushi, gwiazdę japońskiej kuchni. Jednak sushi nie istnieje bez charakterystycznej zielonkawej pasty, która słynie ze swojej niezwykłej mocy, czyli bez wasabi. Ten niezwykle ostry dodatek to jedno z najdroższych i najostrzejszych warzyw świata. Posiada nie tylko unikatowy smak, ale także wiele walorów prozdrowotnych.


Historia zielonego wasabi

Wasabi (warzywo) zaliczane jest do rodziny Brassicaceae i wywodzi się z Japonii. Potocznie zwane chrzanem japońskim, wasabi to bylina, której najcenniejszą częścią jest kłącze. Produkuje się z niego tarty produkt o charakterystycznym, wyrazistym i bardzo ostrym smaku. W kuchni japońskiej cieszy się ogromną popularnością i wykorzystywany jest na szeroką skalę, w tym również jako dodatek do słynnego sushi. Ciekawostką jest, że wasabi nie jest wcale chrzanem. Tak naprawdę jest spokrewnione z kapustą, natomiast swoim wyglądem przypomina brukselkę. To roślina wodna, która zazwyczaj rośnie w strumieniach. Uprawa wasabi jest kosztowna, dlatego też uważa się, że to jedna z najdroższych przypraw na świecie. Wasabi jada się w rejonach świata nie tylko ze względu na ciekawy smak, ale także dlatego, że posiada szereg własności zdrowotnych, A to sprawia, że roślina ta stała się bardzo cennym surowcem zielarskim.

Najwcześniejsze wzmianki o tym warzywie pochodzą z 794 roku. Wtedy traktowane było jako górskie ziele lecznicze, cenione nie mniej jak słynny korzeń żeń-szeń. Stosowane niczym lek, zasłynęło przede wszystkim jako surowica na mięso ryb – w Japonii od zawsze jadane najczęściej na surowo – oraz owoce morza. Około 400 lat temu wasabi stało się ważną rośliną uprawną.

Wasabi możemy poznać po gęstym kłączu, dużymi liśćmi i wydłużonymi szypułkami. Korzeń, a właściwie kłącze, z którego wytwarza się słynną zieloną pastę, osiąga długość mniej więcej do wysokości kolan. Do pełnego rozwoju rośliny potrzeba ok. 2-3 lat, jednak wszystko zależne jest od warunków klimatycznych.

Uprawa tej orientalnej rośliny nie jest najłatwiejsza. Wasabi jest bardzo kapryśne i wymaga specjalnych warunków. Poza tym jest niezwykle delikatne, dlatego właśnie oryginalne korzenie japońskiego chrzanu osiągają zawrotne ceny. Najbardziej cenne kłącza uprawiane są na górzystych terenach Japonii, a sekret ich uprawy przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Roślina ta najlepiej rozwija się w miejscach chłodnych (zazwyczaj 8-20°C) i wilgotnych, dlatego górskie strumienie są dla niej idealnym środowiskiem. Wasabi nie lubi skrajnych temperatur, ani bezpośredniej obecności na słońcu.


Wasabi, fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy