Rośliny na skalniak. Kwitnące, płożące, iglaste – jakie rośliny wybrać?
Skalniaki ogrodowe cieszą się niegasnącą popularnością, doskonale pasując nawet do nowoczesnych, miejskich domów. Mało kto wie jednak, że ich historia sięga starożytnych Chin i wiąże się z fascynacją Taoistów górskimi szczytami. Pierwszy udokumentowany ogród skalny kazał w II w. p.n.e. założyć przed swoim pałacem cesarz Han Wudi. Znalazły się w nim nie tylko formacje skalne i porastające je rośliny, ale także jeziorko. Współczesne skalniaki ogrodowe przybierają najróżniejsze formy, niekoniecznie jednak nawiązując do górskiego krajobrazu.
Ogród skalny dziś jest przede wszystkim sposobem na zaaranżowanie nachylonych powierzchni w ogrodzie, gdzie trudno jest zasiać trawnik czy sadzić ozdobne krzewy. Piaskowcowe kamienie upewniają teren, a jednocześnie są przyjemną, naturalną ozdobą, o której trwałość nie trzeba się martwić. Dobór konkretnych roślin jest dość dowolny i mało kiedy faktycznie imituje alpejską czy tatrzańską przyrodę. Ale komponując własny skalniak, dobrze jest mieć na uwadze jego funkcjonalności i całoroczną atrakcyjność.
Typowe rośliny na skalniaki
Nawet na 1-2 metrach kwadratowych da się założyć mały skalniak, który będzie urozmaiceniem przestrzeni wokół tarasu lub przed domem. Wystarczy tak naprawdę kilka kamieni, trochę żwiru, substratu ogrodniczego oraz klasyczne sadzonki. Minimalistyczny ogród skalny najlepiej obsadzić gatunkami niskimi, które rozrastają się powierzchniowo, w naturalny sposób wypełniając przestrzeń. To zapobiega pojawianiu się chwastów i ogranicza ryzyko szkód wywołanych przez deszcz czy wiatr.
Skalniakową klasykę tworzą przede wszystkim rozchodniki – grupa prawie 500 gatunków, z których większość ma charakter sukulentów. Ogrodowe rozchodniki nie przekraczają zwykle 20-40 cm wysokości, a ich wspólną cechą są piękne liście o charakterystycznej „gumowej” strukturze oraz kolorowe kwiaty. Do najpopularniejszych odmian należą stosunkowo wysoki rozchodnik okazały, kwitnący na różowo, niski rozchodnik kamczacki o żółtych kwiatach oraz rozchodnik kaukaski o pięknych liściach zebranych w okrągłe nibybaldachimy.
Oprócz rozchodników, na każdym skalniaku powinno znaleźć się miejsce dla rojników tworzących kolorowe rozety, które również cechują się grubą strukturą tkanki liścia typową dla sukulentów. Rojniki nie zamierają nawet zimą, a w sezonie letnim dodatkowo pokrywają się pięknymi kwiatostanami. Do tego kanonu warto też zawsze dołączyć skalnicę – zimozieloną roślinę, która tworzy atrakcyjne poduszki na skalniaku, a późną wiosną pokrywa się uroczymi białymi kwiatkami.
Ukwiecony skalniak od wiosny do jesieni
Przemyślany ogródek skalny będzie zmieniał się wraz z porami roku, a to za sprawą kwitnących kolejno roślin, które dodają kamienistemu podłożu wspaniałego akcentu kolorystycznego. W okresie wiosennym, oprócz skalnicy, można liczyć na floksy, zwane też płomykami szydlastymi. Białe i różowe kwiaty odznaczają się niezwykłą intensywnością i pojawiają się już w kwietniu. W tym samym czasie rozkwita także bergenia sercolistna, której delikatne kwiaty otoczone są pięknymi dużymi liśćmi, przebarwiającymi się jesienią w kierunku czerwieni.
Na zimozielonych trawiastych wysepkach zakwita w maju zawciąg nadmorski, który ma stosunkowo nieliczne, ale bardzo szlachetne kwiaty w formie różowych kul. Wiosną kwitną również niepozorna, ale urocza smagliczka o drobnych białych i żółtych kwiatach zebranych w baldachimy oraz żagwin ogrodowy o fioletowych kwiatach i ciekawych szarych liściach. Dodatkową atrakcją są rośliny cebulkowe, które również sadzi się na skalniakach – zwłaszcza miniaturowe narcyzy, hiacynty czy krokusy.
W miesiącach letnich można się spodziewać nie tylko rozkwitu rozchodników, ale także goździków skalnych tworzących różowe łąki między kamieniami oraz delikatnych, fioletowych dzwonków karpackich. Ciekawym akcentem kolorystycznym mogą być także krwawniki o żółtych kwiatostanach wyrastających nawet 40 cm w górę oraz aromatyczna macierzanka, która da się wykorzystać w kuchni.
Aby skalniak zachwycał także jesienią, warto posadzić na nim karłowate odmiany astrów, rdest pokrewny o długich, czerwono-różowych kwiatostanach, a także różnokolorowe wrzosy i nieco rzadziej spotykane, ale zachwycające trójbarwnością fiołki rogate.
Trawy ozdobne też się nadają na skalniak!
Kto marzy o skalniaku nietypowym i ciekawym, który nie będzie powielał wzorów z ogrodniczych magazynów, powinien pomyśleć również o trawach ozdobnych. Zasadniczo, w ogródku skalnym sadzimy niższe odmiany, tworzące intensywne kępy, które mogą konkurować z pozostałymi roślinami. Szczególnie polecane są w tym kontekście turzyce, zwłaszcza turzyca włosista osiągająca ok. 30 cm, intensywnie zielona turzyca pagórkowa oraz turzyca palmowa o szerszych, soczystych liściach. Popularnością cieszy się również srebrna kostrzewa ametystowa osiągająca zaledwie 15 cm oraz kostrzewa popielata, którą można śmiało przycinać w zależności od potrzeb.
Krzewy na skalniak
Trójwymiarowość krajobrazu doskonale podkreślają też krzewy i karłowate drzewa, które są cennym elementem zwłaszcza większych ogródków skalnych. Oprócz wspomnianych już wrzosów, do godnych polecenia niższych krzewinek należy golteria rozesłana o przebarwiających się liściach i czerwonych płodach.
W skalnym ogródku można też zasadzić mniejsze odmiany rododendronów i azalii, pamiętając wszak o ich kwasolubnym charakterze – podłoże musi być wymieszane z torfem. Typowo skalniakowym krzewem jest natomiast pięciornik krzewiasty, którego żółte kwiaty potrafią przetrwać od maja do października. Pięciornik wyrosnąć może powyżej 1 metra, ale można go swobodnie przycinać, z korzyścią dla obfitości kwitnienia. Dobrym krzewem na zbocza jest również niezwykle trwała irga pozioma, która najczęściej osiąga ok. 50 cm, a jej charakterystyczną cechą są żywo czerwone płody, które pozostają na gałęziach do zimy, mimo opadnięcia liści.
Wśród gatunków liściastych na miejsce na skalniaku zasługują także pigwowiec, którego uroda polega przede wszystkim na bujnym wiosennym kwieciu i kolorowych, dość dużych płodach, a także mniejsze gatunki berberysów. Pośród drzew godne polecenia są natomiast klon palmowy, tworzący kolorowe zwieszające się korony oraz karłowate odmiany miłorzębu japońskiego, którego zielone liście formują się w atrakcyjne, zwarte bryły.
Nie ma skalniaka bez iglaków!
Aby górskiej tradycji stało się zadość, w ogródku skalnym powinien znaleźć się krzew lub małe drzewko iglaste. Nie tylko będzie one ciekawym elementem strukturalnym, atrakcyjnym także w zimie, ale urealni nieco genezę skalniaków. Idealnym kandydatem do tej roli jest oczywiście kosodrzewina, która łatwo znosi każde nachylenie terenu i od razu przywołuje na myśl tatrzańskie wzgórza.
Bardziej szlachetne iglaste gatunki, które mogą brylować pośród ogrodowych kamieni, to sosna kulista, tworząca fantastyczne, gęste kule (może być szczepiona na pniu) oraz karłowata sosna czarna Brepo, która rośnie na tyle powoli, że nie przysłoni zbyt szybko krajobrazu. Wielu miłośników mają także małe odmiany stożkowych świerków oraz jodły koreańskiej o zwężających się w górę koronach, które dodają skalniakowi intrygującego geometrycznego rysu. Bardziej pospolite, ale wyjątkowo efektowne do pokrywania większych spadowych przestrzeni są również jałowce płożące o ciekawych odcieniach, które można dowolnie łączyć. Swój urok mają wreszcie nawet stosunkowo niedrogie cyprysiki i żywotniki, które w postaci skalniakowego solitera prezentują się zdecydowanie ciekawiej niż w żywopłocie.
Zanim posadzisz, pomyśl!
Skalniak w przeciwieństwie do zwykłego zagonu z bylinami wymaga naprawdę precyzyjnego rozplanowania. Rośliny i kamienie tworzą tu bowiem spójną całość i nie tak łatwo jest dokonywać przemieszczeń, zwłaszcza, że jamy z dobrą glebą kopie się ściśle według potrzeb. Gatunki mocno się rozrastające powinny tworzyć więc swego rodzaju tło, między kamieniami, a niektórym z nich można dodatkowo pozwolić ozdobnie zwisać za krawędź skalniaka.
Ten rozrost wymaga jednak czasu, więc przy sadzeniu normalne jest, że w ogródku pozostaną puste miejsca. Wyższe i krzewiaste gatunki sadzimy raczej w głębi, tak, aby otoczone były niższą roślinnością, ale w ograniczonej liczbie i odpowiednim rozproszeniu – skalniak nie powinien być małym lasem. Spróbujmy też postarać się zachować wybrany klimat aranżacji – bądź to nawiązując do alpejskich wzorów z iglakami, bądź też japońskich ogrodów z klonami, miłorzębami czy nawet drzewkami bon-sai. W ostatecznym rozrachunku w skalnym ogródku mniej znaczy naprawdę więcej, trzeba tylko dać roślinom trochę potrzebnego czasu!
- https://www.gardenhistorymatters.com/2012/01/is-it-rock-garden-rockery-or-alpine.html; 2018-10-09;
- https://www.daviddomoney.com/rockery-plants-top-10-plants-for-an-alpine-rock-garden/#.W6ytAXszaUk; 2018-10-09;
- https://www.thespruce.com/rock-garden-plants-2132908; 2018-10-09;
- https://www.bhg.com/gardening/design/styles/rock-gardens/best-plants-for-rock-gardens/; 2018-10-09;
- https://www.rhs.org.uk/advice/profile?PID=838; 2018-10-09;
- https://m.espacepourlavie.ca/en/cultivating-alpine-plants-rock-gardens; 2018-10-09;