Magnez (Mg) - właściwości, działanie i występowanie magnezu

Doskonałym źródłem magnezu są orzechy. Fot.  David  DJ_Noddy[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Doskonałym źródłem magnezu są orzechy. Fot. David DJ_Noddy[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Czy kiedykolwiek kładłeś dłoń na klatce piersiowej i zastanawiałeś się nad biciem twojego serca? A może zadawałeś sobie pytanie o to czego ono potrzebuje by utrzymać cię przy zdrowiu? Ten puls to oznaka twojego życia i nie wolno go zaniedbywać. Dlatego warto się na moment zatrzymać i zastanowić nad pierwiastkami niezbędnymi dla jego poprawnego funkcjonowania. Dzisiaj wyjaśnimy znaczenie jednego z najważniejszych – magnezu.


Cała prawda o pierwiastku magnezu

Z pośród wszystkich pierwiastków chemicznych magnez (Mg) wydaje się być najbardziej wdzięcznym i bliskim naszym sercom. Zwłaszcza, że to właśnie on pełni tak ważną rolę dla poprawnego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego człowieka, a blisko 90 proc. chorych skarżących się na problemy związane z sercem jest dotkniętych niedoborem tego pierwiastka. A skąd wdzięk tego pierwiastka? Któż bowiem nie tłumaczy sobie niewinnej kostki czekolady – niczym innym jak – wysoką zawartością magnezu. Gorzką prawdą okazuje się jednak fakt, że zdecydowanie nie znajdziemy go w mlecznych czekoladach, lecz w tych wysokoprocentowych, z dużą zawartością kakao.

A gdzie występuje znany dobroczynnych właściwości magnez? Otóż znajdziemy go w skorupie ziemskiej pod postacią minerałów: magnezytu, dolomitu, karnalitu, kainitu, kizerytu, szenitu oraz w wodzie morskiej w postaci roztworu soli Mg2+.

Warto pamiętać, że magnez ma wpływ na prawie każdy aspekt dotyczący zdrowia człowieka. Jego dzienne zapotrzebowanie u osób dorosłych wynosi 300-400 mg. Poza działaniem na układ sercowo-naczyniowy, magnez jest również niezwykle ważny dla prawidłowej pracy mózgu, układu nerwowego, a dodatkowo działa pomocniczo przy nadciśnieniu, zakłóceniach równowagi cukrowej, migrenach, astmie oraz osteoporozie.


Srebrzystobiały magnez. By Maral10 (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Czy magnez odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy