Brukiew warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze brukwi

By pin add (Swede (The Vegetable)Uploaded by nesnad) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons By pin add (Swede (The Vegetable)Uploaded by nesnad) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Brukiew (kwaczek, karpiel) jest rośliną traktowaną w Polsce po macoszemu. Uprawy tego warzywa są rzadkie, a dostanie go w sklepie graniczy z cudem. O istnieniu brukwi wiedzą chyba tylko studenci biologii, wegetarianie i zwolennicy żywności ekologicznej. Dlaczego tak się dzieje? Roślina ta na pewno nie jest gorsza od innych kapustnych, olśniewając bogactwem właściwości i wartości odżywczych. Jak zatem włączyć brukiew do codziennej diety?


Brukiew, zwana karpielą (Brassica napus L. var. napobrassica), jest jedną z odmian kapusty rzepak, należącą do rodziny kapustowatych. Powstała ze skrzyżowania kapusty liściowej z rzepą. Jest rośliną wyłącznie uprawną – nie rośnie dziko. Jej część jadalną stanowi zgrubienie korzenia, które może mieć kształt kulisty lub wydłużony i barwę jasnożółtą z fioletowym nalotem. Jest hodowana zarówno jako pasza dla zwierząt jak i warzywo. Jej smak jest ostry – przypomina nieco rzodkiewkę lub kalarepę. Pochodzi z Rosji lub Skandynawii. Obecnie uprawia się ją w Kanadzie, Francji, Anglii, Irlandii, Ameryce Północnej, Argentynie, Indiach i Japonii. W naszym uprawy brukwi są sporadyczne.

Brukiew – odporne na mrozy  i łatwe w uprawie warzywo

Brukiew uprawia się bardzo łatwo ze względu na nieskomplikowane wymagania glebowe, dość krótki czas wegetacji, wysoką plenność oraz trwałość w przechowywaniu. Jest odporna na mróz i nie potrzebuje wiele nawożenia. Wyróżnia się jej trzy odmiany: wilhemsburska (kulisty korzeń, żółty miąższ, zielona główka), hoffmana żółta (wydłużony korzeń, żółty miąższ, fioletowa główka) i nadmorska (kulisto-owalny korzeń, żółta skórka, miąższ kremowo-żółty).

Brukiew jest rośliną dwuletnią – w pierwszym roku wytwarza liście i korzeń spichrzowy, w drugim zaś wypuszcza pędy kwiatostanowe, na których później tworzą się nasiona. Nie potrzebuje dużo ciepła do wzrostu. Jej nasiona kiełkują już w temperaturze między 2 a 3o C. Jest jednak dość wrażliwa na suszę, przez co wymaga dużej wilgotności powietrza i odpowiednio nawilżonej gleby. Należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu.


By Picasa user Seedambassadors [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Jadłeś/jadłaś kiedykolwiek brukiew?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy