Węglowodany - właściwości i występowanie. Produkty bogate w węglowodany

Węglowodany są z natury słodkie i stanowią podstawę naszej diety. Bez nich nie byłoby mowy o uprawianiu sportu czy o sprawnej pracy umysłowej – słowem, o żadnej aktywności. Mowa o węglowodanach, które czerpiemy z warzyw, owoców, produktów zbożowych i słodkości. Sztuką jest wybierać te dobre. Jakie węglowodany jeść, by nie przytyć i nie narażać się na rozwój cukrzycy?pixabay.compixabay.com

Sacharydy: budowa i właściwości

Węglowodany (sacharydy) pochodzą w głównej mierze z roślin – są produktami syntezowanymi przez nie z dwutlenku węgla i wody w procesie fotosyntezy. Organizmy zwierzęce mogą wytworzyć je również z białek i tłuszczów (w procesie glukoneogenezy), jest to jednak ostateczność, zachodząca w wyniku zbyt małej ilości węglowodanów dostarczanych z pożywienia.

Pierwiastkami tworzącymi węglowodany są więc węgiel, wodór i tlen. Zawierają one co najmniej kilka grup karboksylowych i co najmniej jedną grupę karbonylową. Charakterystyczną cechą węglowodanów jest ich słodki smak, dlatego nazywamy je też cukrami lub cukrowcami.

W sensie stricte biologicznym węglowodany stanowią podstawę egzystencji człowieka. Wraz z białkiem i tłuszczami biorą udział w budowie struktur komórkowych, utleniają kwasy tłuszczowe, chronią białka ustrojowe, zapewniają odpowiednio wysoki poziom serotoniny, są odżywką dla mózgu, usprawniają metabolizm czy ułatwiają utrzymanie właściwej wagi. Ich główną i najważniejszą funkcją jest jednak dostarczenie organizmowi energiii niezbędnej do życia. Glukoza stanowi ważne źródło energii dla większości tkanek i jedyne dla mózgu, rdzenia nerwowego i krwinek czerwonych. Większość energii (40-75%) człowiek czerpie właśnie z węglowodanów. 1 g sacharydów daje nam dokładnie 4 kcal. Osoby dorosłe, nastolatki i dzieci powinni spożywać więc minimum 130 g węglowodanów na dobę. Liczba ta wzrasta do minimum 175 g w przypadku kobiet w ciąży i do 210 g na dzień w przypadku kobiet karmiących piersią.
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy