Opuncja figowa owoc – właściwości, witaminy i wartości odżywcze opuncji figowej

Owoce opuncji figowej; źródło: pixabay.com Owoce opuncji figowej; źródło: pixabay.com

Opuncja figowa została ujarzmiona przez człowieka już ok. 9 tysięcy lat temu. Uważa się, że właśnie wtedy ludność zamieszkująca obszar południowego Meksyku zaczęła świadomie uprawiać rośliny, korzystając z korzystnej zmiany klimatu. Kolczasta opuncja figowa, mimo że pozornie nieprzyjazna, okazała się ważnym źródłem pokarmu i substancji leczniczych i do dziś cieszy się estymą na całym świecie.


Źródła archeologiczne wskazują na obecność owocodajnych kaktusów na obszarach pierwotnych siedlisk ludzkich wokół dawnego miasta Oaxaca, na terenie dzisiejszego Meksyku. Istnieją wręcz przypuszczenia, że współczesny gatunek Opuntia ficus-indica jest już efektem dawnej hybrydyzacji kaktusów przez człowieka. Tak czy inaczej, nie potrzeba było wiele czasu, aby opuncje podbiły całą środkową Amerykę, stając się ważnym elementem kultury i gospodarki starożytnych plemion indiańskich – Majów i Azteków. Kaktusy służyły przy tym nie tylko jako źródło pokarmu dla ludzi i zwierząt, ale także jako ostoja dla czerwców kaktusowych, owadów z rodziny pluskwiaków, z którym pozyskuje się czerwony barwnik zwany koszenilą. Uważa się, że do Europy opuncja dotarła w XV w. wraz z powracającym do domu Krzysztofem Kolumbem.

Botaniczna charakterystyka


Opuncja figowa należy do rodziny kaktusowatych i pierwotnie pochodzi z Meksyku. Jako klasyczny sukulent preferuje bowiem klimat raczej suchy, dobrze znosząc niedostatek wody w otoczeniu. Roślina jest dość imponująca wizualnie, bowiem dorasta do wysokości 3-5 metrów, zaś jej strukturą tworzą spłaszczone, kolczaste gałęziaki o zielonej barwie. Na tych najświeższych, jedno- i dwuletnich, pojawiają się dekoracyjne kwiaty w kolorze białym, żółtym lub czerwonym.  Uprawiana na północnej półkuli opuncja figowa kwitnie zwykle w maju, zaś do sierpnia jej kwiaty przekształcają się w okrągłe owoce, które z czasem ulegają wydłużeniu, na podobieństwo gruszki. Stąd też angielska nazwa opuncji – „prickly pear”. Owoce po obraniu ze zewnętrznej skórki są jadalne, a ich miąższ przypomina w smaku słodkiego arbuza.


Ogród tropikalny z opuncjami figowymi; źródło: Wikipedia
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy