10 plag, jakie mogą nas spotkać latem - kleszcze, meszki, pszczoły, osy i szerszenie, mrówki, muchy, biedronki, bąki bydlęce, meduzy, ślimaki
Ekologia.pl Środowisko Przyroda 10 plag, jakie mogą nas spotkać latem – kleszcze, meszki, pszczoły, osy i szerszenie, mrówki, muchy, biedronki, bąki bydlęce, meduzy, ślimaki

10 plag, jakie mogą nas spotkać latem – kleszcze, meszki, pszczoły, osy i szerszenie, mrówki, muchy, biedronki, bąki bydlęce, meduzy, ślimaki

Lato to nie tylko przebywanie na łonie natury, ale także bliski kontakt z różnego rodzaju stworzeniami, które skutecznie mogą uprzykrzyć wakacyjny wypoczynek. Kleszcze, pszczoły, osy i szerszenie, mrówki, muchy, muszki, biedronki, bąki, meduzy czy ślimaki – poznaj 10 najbardziej uciążliwych plag, jakie mogą nas spotkać podczas wymarzonego urlopu.

ślimak

Spis treści

Kleszcze

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, chociaż nie są zbyt uciążliwe, to mogą przenosić groźne choroby. Szczególnie niebezpieczna jest borelioza, ponieważ nierozpoznana i nieleczona może przejść w stan przewlekły i poczynić znaczne spustoszenia w naszym organizmie (zapalenie mięśnia sercowego, porażenie nerwów czaszkowych, przewlekłe zanikowe zapalenie skóry). Najczęściej jednak przenoszoną przez nie chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu, które może prowadzić do niedowładów i zaników mięśni, a w skrajnych przypadkach skończyć się nawet śmiercią.

Jak zapobiegać?
Wybierając się w miejsca, w których można spotkać kleszcza, trzeba założyć odzież zakrywającą ciało, zakryte buty oraz zabrać ze sobą czapkę. Warto też stosować repelenty, czyli odstraszające środki chemiczne. Ponadto przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się też zaszczepić.

Kleszcz, fot. pixabay.com

Meszki

U meszek, podobnie jak u komarów, to samice atakują ludzi i zwierzęta ciepłokrwiste, by potem złożyć jaja. W ślinie tych owadów zawarta jest substancja, która podrażnia skórę, powoduje obrzęki i alergie. Meszki atakują chmarami i potrafią nawet zabić duże zwierzęta hodowlane. U ludzi bolące i opuchnięte miejsca po ugryzieniu potrafią dokuczać nawet kilka tygodni, a przy dużej ilości ukąszeń niezbędna jest interwencja lekarza.


Jak zapobiegać?
Aby się przed nimi uchronić, najlepiej unikać miejsc, w których łatwo je spotkać. Należy także ubierać się w strój maksymalnie zakrywający ciało i spryskiwać skórę repelentami albo smarować olejkami eterycznymi.

Pszczoła, fot. pixabay.com

Pszczoły

Chociaż pszczoła jest owadem niezwykle pożytecznym i pożądanym, to jednak potrafi dać się we znaki. Kiedy zaniepokojona zaatakuje, wprowadza do naszego organizmu substancję jadową, która w zależności od człowieka może wywołać różne reakcje – od zwykłego bólu i obrzęku, przez wymioty i duszności po wstrząs anafilaktyczny.

Ponadto czerwiec to czas, kiedy pszczoły się roją. Robotnice i trutnie skupione wokół starej królowej-matki wylatują z gniazda i poszukują miejsca na nowy ul. Wtedy do takiego zgrupowania lepiej się nie zbliżać, bo kiedy w naszym kierunku podąża rój rozzłoszczonych pszczół, to sytuacja staje się już niebezpieczna.


Jak zapobiegać?
Aby uchronić się przed użądleniem, należy uważać z piciem słodkich napojów oraz spożywaniem owoców i dokładnie sprawdzać każdy kęs lub łyk. Kiedy natomiast pszczoła zacznie już atakować, wtedy najlepiej uciec do ciemnego pomieszczenia.

Szerszenie, fot. pixabay.com

Osy i szerszenie

Mówi się, że ktoś jest wściekły jak osa, jednak owady te atakują najczęściej wtedy, gdy zostaną zaniepokojone. Ich ukąszenie jest bolesne, ale mniej niebezpieczne niż w przypadku użądlenia przez pszczoły.

Z kolei szerszeń tak naprawdę też jest osą. Jego jad jest trzy razy słabszy niż pszczeli, ale wstrzykiwany jest głębiej i w większej ilości, więc w efekcie jego ukąszenia sprawiają więcej bólu. Tak jak u pszczół, poważne zagrożenie ze strony os i szerszeni pojawia się w przypadku dużej liczby ukąszeń oraz alergii na ich jad.


Jak zapobiegać?
Aby się przed nimi uchronić, należy unikać chodzenia boso po trawie, unikać stosowania dezodorantów o silnym zapachu oraz nie odganiać tych owadów na siłę. Równie ważne, jak w przypadku pszczół, jest zwracanie uwagi na spożywane owoce i napoje.

fot. pixabay.com

Mrówki

Nie tylko osławione mrówki faraonki, ale też zwykłe, czarne potrafią nam skutecznie utrudnić życie. Znane są przypadki plag mrówek w ogrodach i ogródkach działkowych, które niemal całkowicie niszczyły uprawiane tam rośliny.

Potrafią także wejść do domów i założyć w nich gniazda, a wtedy ich wytępienie staje się bardzo problematyczne. Europejskie gatunki mrówek nie są niebezpieczne dla człowieka, więc ugryzienie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia (chyba że jest się uczulonym na ich jad).


Jak zapobiegać?
Niestety nie ma też skutecznych sposobów na to, by się przed nimi uchronić. Można jednak stosować repelenty, aby zapobiec ukąszeniom.

Mucha, fot. pixabay.com

Muchy

Muchy najczęściej można spotkać na wsi w okolicach obór, ponieważ ich jaja składane są do nawozu. Podobnie gromadzą się we wszelkich miejscach składowania śmieci i odpadków.

Dorosłe owady bywają bardzo uciążliwe, ponieważ łatwo przedostają się do budynków przez okna, drzwi i otwory wentylacyjne. Stanowią także zagrożenie dla naszego zdrowia, ponieważ przenoszą groźne choroby, jak np. dur brzuszny, cholera, gruźlica, polio, czerwonka, salmonelloza i stadia przetrwalnikowe pasożytów. Poza tym muchy potrafią także ugryźć.


Jak zapobiegać?
Aby zapobiec przedostawaniu się tych owadów do mieszkania, w oknach i drzwiach należy założyć siatki. Żywność trzeba przechowywać w zamkniętych pojemnikach albo pod przykryciem. Można też w domu porozmieszczać lepy na muchy oraz elektrofumigatory.

Biedronka azjatycka, By Danny S. [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons

Biedronki

Biedronka siedmiokropka jest owadem całkiem przyjaznym i nieszkodliwym. Gorzej ma się sprawa z biedronką azjatycka, która w ostatnich latach zadomowiła się w Polsce wypierając przy tym gatunki rodzime.

Ponieważ są bardzo płodne, rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, a na dodatek są bardzo agresywne. Szczególnie daje się we znaki w okolicach Świnoujścia, gdzie obsiada dosłownie wszystko i wszystkich, ale spotykana jest tez w innych częściach kraju. Ponadto jej ugryzienie jest bardzo bolesne i często wywołuje u ludzi reakcję alergiczną.


Jak zapobiegać?
Na razie nie znaleziono skutecznych sposobów na walkę z tymi owadami. Z obserwacji jednak wynika, że szczególnie agresywnie atakują ludzi noszących ubrania w żółtym kolorze.

Samica bąka bydlęcego, James Lindsey at Ecology of Commanster [CC-BY-SA-2.5 or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Bąki bydlęce

Bąk bydlęcy należy do rodziny muchówek i można go rozpoznać po charakterystycznych, lśniących różnymi barwami oczach. Bąki, tak jak komary i meszki, do złożenia jaj potrzebują krwi ssaków.

Samice tych owadów najczęściej atakują konie i bydło powodując przy tym ich osłabienie, jednak zdarzają się też ukąszenia u ludzi. Rany po ugryzieniu bąka są bardzo bolesne, a na dodatek owady te mogą przenosić pasożyty (nicienie, świdrowce) oraz choroby (wąglik).


Jak zapobiegać?
Aby się przed nimi uchronić, lepiej unikać miejsc, gdzie mogą występować. Warto też stosować repelenty.

Meduzy, fot. pixabay.com

Meduzy

Meduza występująca w Bałtyku i znana z lekcji biologii chełbia modra nie jest niebezpieczna dla człowieka, może co najwyżej wywołać lekkie oparzenie. Jednak w ostatnim czasie w zbiornikach balastowych do naszego morza dotarł żeglarz portugalskigatunek inwazyjny, który powoduje poważne poparzenia. W skrajnych przypadkach może też przyspieszyć akcję serca oraz spowodować skurcze mięśni i problemy z oddychaniem. Gatunek ten szczególnie niebezpieczny jest dla osób uczulonych na jego jad, bo może doprowadzić nawet do ich śmierci.


Jak zapobiegać?
Aby uniknąć poparzenia przez żeglarza, najlepiej trzymać się z daleka od niestrzeżonych plaż i kąpielisk, a w żadnym wypadku nie kąpać się w miejscach, gdzie jest to zabronione. Nie warto też stosować środków odstraszających meduzy – coś takiego nie istnieje!

Ślinik luzytański By Xauxa Håkan Svensson [CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia Commons

Ślimaki

W tym roku plaga ślimaków szczególnie daje się we znaki. Deszczowa wiosna oraz dwie fale powodziowe spowodowały, że ziemia jest teraz bardzo wilgotna, a to istny raj dla ślimaków. Jednak wilgoć nie sprawia, jak w przypadku komarów, że mięczaki te zaczynają się rozmnażać. Gdy jest mokro, ślimaki po prostu wychodzą na żer i stąd wrażenie, ze mamy do czynienia z plagą.

Gatunki rodzime mają jednak swoich naturalnych wrogów i liczebność ich populacji utrzymywana jest we względnej równowadze. Jednak w przypadku ślinika luzytańskiego można już mówić o prawdziwej pladze. Ten gatunek inwazyjny przywleczony do nas w połowie lat 90. z Hiszpanii rozmnaża się w zastraszającym tempie. Uznawany jest za istotnego szkodnika ogrodów i pól uprawnych, a potrafi zniszczyć nawet zboże. Może także przenosić niektóre patogeny roślin.


Jak zapobiegać?
Bardzo trudno jest zapobiec atakowi ślimaków. Niektórzy jednak usiłują stawiać specjalne pułapki, jednak ich skuteczność jest dyskusyjna. Pozostaje więc tylko zwalczanie ich za pomocą środków chemicznych.

Ekologia.pl
4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Biedronki, nawet azjatyckie, są jednak bardzo pożyteczne. Nasze rodzime słabiej się rozmnażają, więc nie nadążają w ogrodach ze zjadaniem mszyc, cała nadzieja zatem w azjatyckich – dzięki nim nie trzeba stosować trujących środków ochrony roślin do walki z mszycami.

Bardzo ważna jest profilaktyka gdyż jak już się złapie boreliozę to leczy sie latami, będac najczesciej posądzanym o chorobę psychiczna gdyż objawy są niespecyficzne i można je przypisac do róznych chorób. A w organizmie spustoszenie nastepuje

Nie każdy kleszcz grożny oczywiscie https://www.tatento.pl/a/1537/nie-taki-kleszcz-straszny