Kapusta czerwona warzywo – właściwości, witaminy i wartości odżywcze kapusty czerwonej

Kapusta czerwona na zagonie; źródło: pixabay.com Kapusta czerwona na zagonie; źródło: pixabay.com

Kapusta czerwona tak naprawdę przybiera bardzo różne kolory – od ciemnoczerwonej, buraczkowej barwy po odcienie bliskie niebieskiemu. A to za sprawą wrażliwości na odczyn pH gleby, która manifestuje się czerwienieniem w kwaśnym środowisku. Z kapusty czerwonej da się więc przyrządzić nie tylko smaczny i bardzo zdrowy obiad, ale także domowej roboty wskaźnik na podobieństwo papierka lakmusowego!


Trudno się dziwić, że w niektórych krajach i regionach nazywa się ją kapustą fioletową lub niebieską – wszystko zależy bowiem od warunków glebowych. Z botanicznego punktu widzenia jest to wciąż jednak Brassica oleracea var. capitata F. rubra, czyli bliska kuzynka pospolitej kapusty białej. Charakteryzuje ją zresztą ten sam, kulisty kształt głąba, stworzonego przez dość ściśle nawarstwione liście o woskowym połysku. Cechą odróżniającą jest jednak niska zawartość wody, wskutek czego kapusta czerwona jest mniej krucha i trudniejsza do pogryzienia w surowej postaci.

Uprawa kapusty czerwonej

Pierwsza wzmianka o kapuście czerwonej pochodzi z Anglii z 1570 roku. Podejrzewa się jednak, że Celtowie uprawiali kapustę już kilkaset lat przed naszą erą, a z czasem z dzikich odmian powstały znane nam ze współczesności. W XVIII wieku czerwoną kapustą zachwyciła się europejska arystokracja i wtedy też powstały tradycyjne przepisy, z chęcią wykorzystywane do dnia dzisiejszego.

Kapustę czerwoną hoduje się obecnie w północnej Europie, Chinach, Afryce i obu Amerykach. W Polsce wysiewa się ją wczesną wiosną w warunkach szklarniowych i gdy rozsady osiągną 5 cm, przenosi się je na zagon, do żyznej, wilgotnej ziemi. Warzywo radzi sobie dobrze nawet w chłodach, ale potrzebuje intensywnego podlewania. Poza tym jest jednak odporne na szkodniki i choroby i nie wymaga wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Dojrzałe główki są gotowe do zbioru na jesień.


Czerwona kapusta poszatkowana, fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy