Taro warzywo – właściwości, witaminy i wartości odżywcze taro

W czasie, gdy my na obiad przygotowujemy kartofle, mieszkańcy Azji, Hawajów i Polinezji sięgają po kolokazję jadalną, czyli taro (kolokazja jadalna). Taro to tropikalny kuzyn naszego ziemniaka, jednak jego walory smakowe pozwalają na szersze eksperymenty kulinarne. Taro wykorzystuje się na przykład w przepisach na obłędne desery, do czego polskie kartofle nie za bardzo się nadają.


Taro w kuchni orientalnej

Systemowa nazwa taro to kolokazja jadalna. Ten egzotyczny kartofel występuje także pod nazwą kleśnica lub kleśniec. Taro jest bulwą, przypominającą z wyglądu dziwaczne nieco połączenie ziemniaka z orzechem kokosowym. Rośnie w wilgotnej i pożywnej glebie obszarów tropikalnych i subtropikalnych. Stanowi typowy pokarm mieszkańców tych stref klimatycznych. Na kolokazję natkniemy się więc w indyjskim curry, chińskich pierożkach, japońskiej zupie miso, pakistańskim arvi gosht, hawajskim poi i wielu innych regionalnych oraz narodowych potrawach, których nazwy, nam Europejczykom, mogą mówić niewiele – za to smak… Smak na pewno przypadły do gustu niejednemu. W końcu kuchnia orientalna budzi w Europie niesłabnący zachwyt i ciekawość. Dziś pragniemy zakosztować czegoś więcej niż tylko kurczaka w pięciu smakach i coraz bardziej otwieramy się na kulinarną egzotykę. Taro intryguje nas ze względu na swój specyficzny wygląd oraz słodki smak, przypinający smak batatów, lecz nieco bardziej kasztanowy.


Gdzie rośnie taro?

Taro prawdopodobnie pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, skąd zawędrowało na wyspy Pacyfiku, do Afryki, a w późniejszym czasie również do obu Ameryk. Jest pospolite na Hawajach i w Polinezji. W wielu miejscach rośnie dziko. Uprawa taro nie wymaga stosowania skomplikowanych metod ani narzędzi rolniczych. Roślina potrzebuje stale wilgotnej i bogatej w substancje odżywcze gleby. Była uprawiana także w starożytnym Egipcie, jednak z Europy wyparły ją nasze tradycyjne kartofle.

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy