Kapusta pekińska warzywo – właściwości, witaminy i wartości odżywcze kapusty pekińskiej

Kapusta pekińska na zagonie; źródło: pixabay.com Kapusta pekińska na zagonie; źródło: pixabay.com

Jak sama nazwa wskazuje, kapusta pekińska pochodzi z Chin, konkretnie z regionu rzeki Jangcy, gdzie uprawiana była już w XV wieku. Stamtąd powędrowała do Japonii oraz Korei, gdzie stała się szybko jednym z najważniejszych warzyw w codziennej kuchni. Dziś kapustę pekińską je i uprawia się prawie na całym świecie, od Ameryki Północnej po Australię, a, co ciekawe, największy jej okaz wyhodowano w XIX w. w Anglii – ważył 56 kg!


Kapusta pekińska jest jednym z dwóch podgatunków kapusty chińskiej (Brassica rapa), należącej do tej samej rodziny kapustowatych co popularne w Polsce odmiany: biała, czerwona i włoska. Drugim podgatunkiem jest Pak Choi i zdaniem botaników właściwa kapusta pekińska powstała właśnie jako skrzyżowanie Pak Choi z rzepą.

Brassica rapa var. pekinesis to cylindryczne główki sięgające zwykle 30-45 cm wysokości, o jasnozielonych, mocno pofałdowanych i żyłkowanych liściach. Większość odmian to rośliny jednoroczne, kwitnące na żółto i produkujące nasiona. Zbiór warzyw na spożycie przeprowadza się jednak jeszcze przed kwitnieniem.

Uprawa kapusty pekińskiej w ogrodzie

Kapusta pekińska doskonale radzi sobie w klimacie umiarkowanym – idealna temperatura okresu wegetacyjnego to 18-20 stopni C. Nasionka wysiewa się więc w szklarni lub donicach trzymanych w domu, a dopiero w drugiej połowie kwietnia wysadza na zagon. Rozsady powinny mieć po 5-7 liści, a rozmieszczać je należy w odległościach 30-40 cm. Kapusta pekińska lubi przy tym żyzną glebę, więc nawożenie obornikiem jest wysoce wskazane. W czasie wzrostu stosuje się również mineralne nawozy azotowe. Zagon należy podlewać co 3-4 dni oraz regularnie odchwaszczać. Zbiór jest możliwy w dowolnym momencie, gdy warzywo osiągnie pożądaną wielkość – niektórzy bardzo cenią sobie małe kapusty pekińskie, najkruchsze i najdelikatniejsze.


Główki kapusty pekińskiej. von Bayartai [CC0], vom Wikimedia Commonswykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy