Noni owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze noni

Fot. tosh chiang [CC BY 2.0 ], Flickr.com Noni. Fot. tosh chiang [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Noni z pewnością doskonale zna znaczenie słowa „Aloha!”, jako że jest egzotyczną rośliną od wieków uprawianą na Hawajach. Powoli prozdrowotne wartości noni zaczynają doceniać Europejczycy. Szczególną popularnością cieszy się cierpki w smaku sok sporządzany z owoców noni, który, zdaniem starożytnych, stanowi prawdziwe panaceum. Badania nad właściwościami noni trwają od lat 90., jednak naturoterapeuci od dawna wierzą, że roślina ta potrafi leczyć cukrzycę, alergie, choroby skórne, nadciśnienie, infekcje, zaburzenia psychiczne, a nawet raka!


Noni, zwana morwą indyjską (Morinda citrifolia L.) jest gatunkiem rośliny z rodziny marzanowatych. Stanowi zimozielony krzew albo małe drzewo osiągające od 3 do 6 m wysokości. Wywodzi się z obszarów obejmujących teren od Południowo-Wschodniej Azji (Indonezja) do Australii. Obecnie rośnie dziko na terenie całej strefy międzyzwrotnikowej. Znajduje zastosowanie jako roślina lecznicza i barwierska. Każda z jej części jest jadalna, jednak najczęściej spożywa się owoce. Liście są duże, owalne i lśniące, kwiaty mają barwę żółtawobiałą, a zielonkawe owoce wielkością i kształtem przypominają kurze jaja. Po dojrzeniu zmieniają kolor na żółty. Ich miąższ jest soczysty, a
Na całym świecie dużą popularnością cieszy się sok z owoców noni, który przez wielu zwolenników terapii naturalnych uznawany jest za panaceum.
liczne nasiona mają kolor czerwonobrunatny. Roślina ta jest szczególnie ceniona w Polinezji, gdzie wykorzystuje się leczniczo niemal wszystkie jej części, aczkolwiek szczególne właściwości przypisuje się owocom. Na całym świecie dużą popularnością cieszy się sok z owoców noni, który przez wielu zwolenników terapii naturalnych uznawany jest za panaceum.

Z wybrzeży Pacyfiku na domowy parapet

Morwa indyjska to piękna ozdobna roślina, która rośnie dziko na nizinnych terenach położonych blisko wybrzeży albo w podszyciu zielonych lasów na wyspach Pacyfiku. Słynie z dużej tolerancji na warunki środowiskowe. Doskonale rozwija się zarówno na kwaśnych, jak i zasadowych glebach. Nie straszne są jej stanowiska wietrzne, suche ani podmokłe. Nie przeszkadza jej także wysokie zasolenie gleby. W naturalnym środowisku roślina ta kwitnie i owocuje przez cały rok. Jeżeli chcemy zafundować sobie domową uprawę Morinda citrifolia o zdrowych i soczystych owocach, powinniśmy nabyć jej nasiona albo sadzonki w dobrym sklepie ogrodniczym. Nasiona noni możemy również pozyskać samodzielnie z dojrzałych, dostatecznie miękkich owoców. W tym celu kawałki miąższu z nasionami należy umieścić na sitku, po czym przepłukać je wodą. Oczyszczone ziarenka należy suszyć w cieniu przez maksymalnie 3 dni. Kiedy są już gotowe, powinniśmy umieścić je w czystej wodzie i moczyć przez 48h. Po tym czasie konieczna jest skaryfikacja - ziarna nacinamy za pomocą obcinaczki do paznokci - aby skrócić czas kiełkowania i zwiększyć ilość nasion kiełkujących. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu koniecznej ostrożności, aby nie uszkodzić znajdujących się wewnątrz zarodków. Gotowe nasiona należy sadzić pojedynczo do doniczek z ziemią do siewu. Sadzonki umieszczamy w słonecznym, bardzo ciepłym miejscu – najlepiej na parapecie. Roślina na tym etapie potrzebuje dużo wilgoci. Kiedy sadzonki zaczynają rosnąć, powinniśmy przesadzić je do większych doniczek. Zabiegi konieczne na tym etapie to utrzymywanie ciepła i regularne podlewanie rośliny. Raz na 30 dni ziemię możemy zasilać nawozem płynnym. Morwa indyjska w domowych warunkach zazwyczaj dorasta do miniaturowych rozmiarów, jednakże pierwszych owoców możemy spodziewać się już po 12 miesiącach uprawy.


Przekrój przez owoc noni. Fot. Scot Nelson [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy