Kuchnia tajska – historia, składniki i dania kuchni tajskiej
Ekologia.pl Styl życia Kuchnia Kuchnia tajska – historia, składniki i dania kuchni tajskiej

Kuchnia tajska – historia, składniki i dania kuchni tajskiej

Bogactwo smaków i kolorów, pikantne i wyraziste przyprawy, słodkie nuty oraz niepowtarzalne receptury – to cechy charakterystyczne dla kuchni tajskiej. Chociaż nie jest ona tak popularna jak kuchnia chińska czy japońskie sushi, to kuchnia tajska zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Potrawy pochodzące z Tajlandii zaskakują swoją lekkością i oryginalnością, a miłośnicy orientalnych smaków znajdą w niej wszystko, czego poszukują. Co warto wiedzieć o kuchni tajskiej? Jakie są najpopularniejsze i najsmaczniejsze dania kuchni tajskiej?

Bogactwo smaków i kolorów, pikantne i wyraziste przyprawy - to cechy charakterystyczne dla kuchni tajskiej, fot. shutterstock

Bogactwo smaków i kolorów, pikantne i wyraziste przyprawy – to cechy charakterystyczne dla kuchni tajskiej, fot. shutterstock
Spis treści


Historia kuchni tajskiej

Wyjątkowość kuchni tajskiej wywodzi się z umiejętnego łączenia lokalnych i unikatowych składników z potrawami pochodzenia azjatyckiego i arabskiego. Pomimo tego, smak potraw kuchni tajskiej jest tak charakterystyczny, że nie można go pomylić z żadną inna kuchnią.

Kuchnia tajska bardzo dużo zawdzięcza kulinarnym wpływom swoich sąsiadów. W ogromnej mierze kształtowała się dzięki tradycjom pochodzącym z Kambodży, Laosu, Malezji, Birmy, Chin oraz Indii. Dużo potraw pochodzi właśnie z kuchni chińskiej – wiele receptur Tajowie otrzymali od ludu Teochew oraz ludności Hokkien, którzy przybyli na tereny Tajlandii kilka wieków wcześniej. Także od Chińczyków Tajowie nauczyli się przygotowywać dania w woku, sporządzać sos sojowy i taochiao oraz tofu, a także wyrabiania kilku rodzajów klusek. Natomiast kuchnia indonezyjska i perska zapoczątkowana została przez pierwszych handlarzy, a w późniejszych czasach przez osadników tego regionu, którzy w kuchni używali duże ilości suszonych przypraw takich jak żółte curry i massaman curry.

Na przełomie dziejów kuchnia tajska kształtowała się dzięki czterem głównym nurtom, które odpowiadają czterem rejonom Tajlandii. W każdym z nich królują inne tendencje, a w kucharze mieli dostęp do różnych składników, co z kolei prowadziło do przygotowywania zupełnie różnych potraw. Z czasem nurty te zaczęły się miksować a to, co powstało z tego połączenia do dzisiaj stanowi kwintesencję kuchni tajskiej. Na północy kraju potrawy są łagodniejsze, a w nich często znajduje się kapusta i wieprzowina. Mniej jest w niej natomiast owoców morza. Również tam uprawiano ryż, dlatego też stał się on integralną częścią potraw z tamtego regionu. Im bardziej na wschód kraju, tym dania są bardziej ciekawe. Można tam zjeść smażone owady, mrówki, koniki polne czy szarańcze, a nawet żaby podawane w pikantnym sosie. W tej części kraju jedzenie jest bardzo ostre. Na południu kraju podstawowym składnikiem jest kokos, a mleczko kokosowe jest ważnym i głównym składnikiem wielu dań. Popularne w tej części kraju są również świeże ryby i owoce morza, tj. kalmary, ośmiornice, krewetki, homary i inne.

Także Zachód miał swój wkład. W XVI wieku do wybrzeży Ayutthaya przybyli Portugalczycy z misją dyplomatyczną. Jedno z najpopularniejszych tajskich dań – Foi Thong – powstało z połączenia tajskiej potrawy Sangkhaya i portugalskiego Fios De Ovos. Do momentu przybycia Hiszpanów i Portugalczyków, Tajowie nie znali bakłażanów, ananasów, pomidorów, kukurydzy, orzeszków ziemnych, orzechów nerkowca i dyni. Produkty te tak posmakowały mieszkańcom Tajlandii, że wprowadzili je do swojej kuchni na stałe. Jednak prawdziwa rewolucja w tajskich garnkach nastąpiła wtedy, gdy na przełomie XVI i XVII wieku sprowadzono w te rejony chilli. Dania stały się wtedy bardzo pikantne i pobudzały łaknienie.

Na podstawie: ://www.khaolakexplorer.com/thailand-guide/thai-cuisine/

Typowe składniki kuchni tajskiej

W kuchni tajskiej ogromną rolę odgrywa ryż – ma on wręcz znaczenie religijne, symbolizuje bogactwo, szczęście oraz zdrowie. Pojawia się tam w wielu różnych odmianach i pod wieloma postaciami. Tajowie ryż smażą, gotują na parze lub klasycznie, albo podają jako kleik. Najpopularniejszym gatunkiem ryżu jest khao, który jest ogólnodostępny i tani. Ma on z kolei mnóstwo odmian, jednak najszlachetniejszą jest khao hawm mali zwana ryżem jaśminowym, o pięknym zapachu i słodkawym smaku. Zazwyczaj ryż serwowany jest z wszelkimi sosami, jako składnik dania głównego albo jako dodatek znajdujący się na osobnym talerzu.

Podobnie makaron odgrywa dużą rolę w kuchni tajskiej. Może być zbożowy, ryżowy lub sojowy. Stanowi podstawowy składniki dań z warzywami, mięsem, owocami morza i aromatycznymi przyprawami. Najczęściej jest gotowany i podsmażany z sosem i innymi składnikami na patelni typu wok.

Słodkości tajskim daniom nadają mleczko kokosowe, cukier kokosowy, cynamon albo orzechy wodne. Ostry smak Tajowie otrzymują dodając do potraw curry, chili i czosnek. Dania tajskie słyną ze swojej ostrości, a to wszystko za sprawą paście curry – mieszance zielonych papryczek chili, czosnku, cebulek oraz przypraw: kolendry, pieprzu, trawy cytrynowej, kminu rzymskiemu i skórki z limonki. Innymi równie ważnymi przyprawami w Tajlandii są galangal, kardamon, imbir, tamaryndowiec, bakłażan, bazylia tajska i pędy bambusa.
 
Duże zastosowanie mają także owoce morza, a w szczególności skorupiaki jak krewetki czy homary. Potrawy często tworzone są z kurczaka, wieprzowiny oraz tofu, a większość z nich smaży się na oleju kokosowym.

Ryż jada się go palcami prawej ręki, formując niewielkich rozmiarów kulki do maczania w sosie, fot. shutterstock

Najbardziej popularne dania kuchni tajskiej

Dania kuchni tajskiej podsmażane są w woku i nazywają się pad thai. To potrawy, których bazę stanowi makaron z wieloma składnikami: warzywami, przyprawami i mięsem. Przepisów na pad thai jest tyle, ilu kucharzy przygotowujących to danie. Jednak najpopularniejszym pad thaiem jest makaron ryżowy smażony z rybą, cukrem, orzechami i sokiem z limonki. Pad thai jest tradycyjnym daniem tej kuchni.

W potrawach tajskich ogromne znaczenie mają sosy, które serwuje się do ryżu, makaronu, mięsa, ryb, owoców morza i sałatek. Jednym z nich jest aromatyczny, ostry i wieloskładnikowy sos curry (żółty, czerwony, zielony), który w Tajlandii jada się praktycznie codziennie. Innymi sosami, które cieszą się dużą popularnością w kuchni tajskiej jest sos sojowy oraz rybny nam pla, które dodają potrawom słoności. Co ciekawe, w kuchni tajskiej w ogóle nie używa się soli, a zamiast niej dodają właśnie te dwa sosy.

Jeśli chodzi o desery, to najlepszym i najprostszym rozwiązaniem są po prostu świeże owoce. Na targach w Tajlandii można spotkać nie tylko znane nam banany, arbuzy, ananasy, gujawy i papaje, ale również melona, longana czy śmierdzącego, ale za to przepysznego duriana, który nazywany jest królem owoców. Jeśli jednak Tajowie nie maja ochoty na owoce, przygotowują słodkie desery, np. ciasta, babeczki i torciki, które ociekają słodkim i kleistym syropem. Jednym z popularniejszych z takich deserów jest banan pieczony w cieście kokosowym.

Tajlandia to kraj o gorącym klimacie. Wszelkie napoje podawane są tam mocno zmrożone albo z lodem. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia jest wypicie wody kokosowej prosto z jego orzecha. Do większości napitków w Tajlandii używa się mleka skondensowanego lub kokosowego jako jeden z ich głównych składników. Słodki smak mleka skondensowanego bardzo pomaga w zwalczaniu nie tylko ciepła, ale też pikanterii potraw kuchni tajskiej. Innym popularnym napojem w Tajlandii jest słodki napój z nasion tajskiej bazylii, naturalnego miodu, cukru i wody. Tajowie uważają, że to napój idealny dla osób, którzy chcą mieć szczupła sylwetkę.

Najpopularniejsze potrawy kuchni tajskiej:

  • Tajskie curry – to chyba najpopularniejsza potrawa kuchni tajskiej. Do jej przygotowania wykorzystuje się warzywa, mięso, ryby lub krewetki oraz sosy, zioła i ostre przyprawy. Tajskie curry występuje w trzech kolorowych wersjach – zależnie od tego, jakiej papryki się użyje: czerwone, żółte i zielone.
  • Kurczak satay – to kwintesencja kuchni tajskiej. To grillowana pierś z kurczaka w formie szaszłyka, którą podaje się ze specjalnym orzechowym sosem. Mięso marynuje się w mieszance sosu sojowego, soku z cytryny, chili, kurkumy, kuminu oraz oleju sezamowego. W przygotowaniu tej potrawy ważny jest zarówno odpowiedni sos, jak i właściwy sposób przygotowania kurczaka.
  • Pad thai – to smażony makaron, który przyrządza się z dodatkiem jajek, krewetek, kurczaka, czosnku, kiełków fasoli mung, sosu sojowego oraz sosu zrobionego z pasty tamaryndowej, soku z limonki, cukru i sosu rybnego. Danie to jest lekkostrawne i spokojnie może znaleźć się w diecie osób dbających o sylwetkę.
  • Tom yam – to zupa przygotowywana na bazie bulionu, przeważnie z krewetkami lub kurczakiem. Poza tym w jej składzie znajdują się także grzyby tam yam, trawa cytrynowa, chili, galangal, liście limonki kafir oraz mleko kokosowe. W smaku jest jednocześnie delikatna i pikantna.
  • Bami – to makaron serwowany z warzywami, krewetkami i mięsem. Smaku potrawie nadają ostry czosnek, cebula, por i papryka. Poza tym dodaje się także jajecznicę pokrojoną w paski. Danie jest sycące, kolorowe i bogate w składniki odżywcze.

Kulturowe nawyki żywieniowe Tajów

W Tajlandii duże znaczenie ma sposób podawania potraw i ich konsumpcja. Mieszkańcy tego kraju bardzo dbają o wizualny efekt na talerzu tak samo jak i o smak dań. Tamtejsze potrawy ozdabiane są pięknymi i kolorowymi kwiatami oraz warzywami i owocami. Taki sposób serwowania jedzenia nazywa się palace cuisine, ale nie zawsze jest ono stosowane – nie robią tego kucharze kuchni ulicznej i w gospodarstwach domowych.

Na stołach w Tajlandii podaje się dania na większej ilości talerzy niż jest osób przy stole. Ryż serwowany jest w innym naczyniu niż sos, chociaż można go maczać według uznania. Jada się go palcami prawej ręki, formując niewielkich rozmiarów kulki do maczania w sosie. Jeśli chodzi o potrawy z makaronu, to Tajowie jadają go pałeczkami, natomiast do pozostałych dań serwuje się łyżki i widelce. Jednak konsumowanie posiłku widelcem jest tam niedopuszczalne, ponieważ służy on do nakładania odpowiedniej ilości potrawy na łyżkę.

Czy kuchnia tajska jest zdrowa?

Dania kuchni tajskiej zachwycają smakiem, kolorami i aromatem i są niepowtarzalne w swojej naturze. Tajowie wierzą w zdrowotne znaczenie wszelkich ziół, które mają leczyć nie tylko ciało, ale i duszę. To wielkie bogactwo przypraw łączy ze sobą słodki, kwaśny, gorzki i ostry smak. Potrawy z tego kraju są bardzo zdrowe ze względu na niską zawartość węglowodanów. W tajskimi daniami zajadają się fani diety paleo.

Pad thai to najpopularniejsze danie kuchni tajskiej, fot. shutterstock

Przepisy kuchni tajskiej

Przepis na tajską sałatkę

Składniki:

  • 1 limonka
  • 1 posiekany ząbek czosnku
  • sok z jednej limonki
  • starty imbir
  • 2 łyżki sosu nam pla
  • 500 g ugotowanego ryżu jaśminowego
  • 100 g świeżych kiełków, np. soi lub słonecznika
  • 2 zmiażdżone i posiekane łodygi trawy cytrynowej
  • 1 papryka czerwona
  • 1 świeży ogórek
  • 1 świeży grejpfrut czerwony
  • kilka listków świeżej mięty

Przygotowanie:
Wszystkie składniki myjemy, kroimy w kostkę i wrzucamy do miseczki, przyprawiamy sokiem z limonki, sosem nam pla i startym imbirem, a następnie dokładnie mieszamy. Sałatkę wstawiamy na godzinę do lodówki.

Przepis na banana w cieście z sosem kokosowym

Składniki:

Przygotowanie:
Z mąki, cukru, jajka i 4 łyżek mleka robimy gęste ciasto. Banany obieramy i kroimy w ćwiartki. Olej rozgrzewamy na głębokiej patelni. Kawałki banana obtaczamy w cieście i smażymy na złoto. Z miodu, reszty mleka, wiórek kokosowych, sezamu i cytryny przygotowujemy sos. Banany wykładamy na talerz i polewamy sosem. Można je podawać z lodami waniliowymi.

Kuchnia tajska – tak czy nie?

Kuchnia tajska wyróżnia się swoim smakiem, aromatem i wyglądem. Jest nieco specyficzna, bo nie każdy jest zwolennikiem ostrych potraw. A kuchnia tajska słynie z pikantnych dań. Nie mniej jednak, warto spróbować chociaż jednego dania pochodzącego z odległej i egzotycznej Tajlandii. Może jednak kuchnia tajska stanie się naszą ulubioną?

Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)
Bibliografia
  1. “https://www.khaolakexplorer.com/thailand-guide/thai-cuisine/”; data dostępu: 2020-08-01;
  2. “https://tourismthailand.in/food-guide/history-of-thai-food/”; data dostępu: 2020-08-01;
  3. “https://www.tasteofthailand.org/the-history-of-thai-food/”; data dostępu: 2020-08-01;
  4. “https://www.thespruceeats.com/thai-food-and-culture-3217393”; data dostępu: 2020-08-01;
  5. “https://factsanddetails.com/southeast-asia/Thailand/sub5_8d/entry-3233.html”; data dostępu: 2020-08-01;
  6. “https://www.lemoosecrepecafe.com/thai-food/a-history-of-thai-food-why-its-so-spicy/”; data dostępu: 2020-08-01;
4.9/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments